Postup při výrobě medoviny se příliš neliší od výroby vína, jen se místo šťávy z hroznů použije roztok vody s medem. Všechno vybavení najdete doma, potřebujete pouze kvasinky, živnou sůl a dostatek času, aby medovina vyzrála.

Než začneme, musíme si ujasnit, jak sladký nápoj ve výsledku chceme připravit. Přidáme-li více medu, kvasinky zhynou před tím, než zbaští veškerý cukr a medovina zůstane sladší. My se budeme držet zlaté střední cesty a suroviny smícháme v poměru 1:2 (1 díl medu a 2 díly vody).

Co si připravit?

  • 5 kg medu
  • 10 l vody
  • vinné kvasinky (seženeme ve včelařském obchodě nebo na internetu)
  • živnou sůl pro kvasinky
  • plastová lahev 1,5 l
  • plastový kbelík s víčkem
  • gumová hadička
  • plátýnko nebo sítko
  • demižon

1) příprava zákvasu

Vezmeme trochu horké vody a 4 lžíce medu a důkladně rozmícháme. Do plastové lahve si připravíme litr vody a vlijeme částečně zchladlý medový roztok (50 °C), lahev uzavřeme a protřepeme. Ihned přidáme špetku živné soli a kvasinky a obsah pořádně promícháme. Lahev uzavřeme vatou nebo přiklopíme víčko, nikdy uzávěr neutahujeme! Necháme roztok pracovat 3-4 dny v místnosti, kde je teplota 25–28 °C. Správně rozkvašený zákvas je zkalený, při stěně nádoby se tvoří bublinky a po zamíchání pění.

Pozor, při nedostatečné teplotě nebo době kvašení vznikne málo kvasinek a další kvasný proces je v ohrožení.

2) příprava medového roztoku

Med vlijeme do teplé vody, mícháme až se rozpustí a přivedeme k varu. Vaříme na mírném plameni přibližně hodinu, sbíráme vznikající pěnu a zároveň průběžně přidáváme vyvařenou vodu. Poté necháme vychladnout asi na 25 °C.

Dochucení - do medového roztoku před kvašením přidejte různá koření a ozvláštněte svoji medovinu. Použijte skořicovou kůru, dodá krásnou vůni a medovinu vyčeří a zbaví zákalu, hřebíček, koriandr nebo badyán. Limetka nebo citron navodí medovině svěží nádech, postačí jeden plod pokrájený na kolečka na 10 litrů roztoku. Fantazii se meze nekladou.

3) první kvašení medoviny

Roztok přelijeme do čisté nádoby, třeba demižónu s kvasnou zátkou, ale klidně i do plastového kbelíku s víkem. Tekutinu lijeme nejlépe pěkně z výšky, aby se pořádně provzdušnila. Nádobu neplníme až po okraj, ale necháme jednu pětinu obsahu prázdnou. Přidáme živnou sůl (0,3g na 1 litr roztoku) a přiklopíme víkem, které nepřitlačujeme a ponecháme tak prostor pro únik vznikajícího oxidu uhličitého. Teď už je práce na kvasinkách. My jim pomůžeme umístěním nádoby na tmavém místě o teplotě 25-28 °C, kde necháme kvašení probíhat 3-6 týdnů. Pokud už nepozorujeme žádné bublinky, vyčkáme ještě několik dní a medovinu poprvé stočíme.

4) první stáčení

Pomocí gumové hadičky stočíme medovinu do demižonu tak, abychom nenasáli na dně usazené kvasinky. Nádobu uzavřeme „na volno“, aby nedocházelo ke kontaktu medoviny se vzdušným kyslíkem, ale zároveň mohl odcházet vznikající plyn. Využít můžeme kvasnou zátku, ale stejně dobře poslouží pytlík a gumička, balónek nebo gumová rukavice. Dokvašení necháme probíhat v chladnu (10-15 °C) a temnu opět asi 6 týdnů.

5) druhé stáčení

Po dokvašení medovinu znovu stáčíme, nenasáváme usazené kvasinky a tekutinu tentokrát neprovzdušňujeme (hadičku zasuneme až na dno demižonu, aby medovina přišla co nejméně do styku se vzduchem). Pokud medovina stále kvasí, uzavřeme opět „na volno“ a necháme dalších několik týdnů pracovat a poté stejným způsobem stočíme.

6) zrání

Dokvašenou medovinou naplníme demižon až po okraj, pevně uzavřeme a necháme alespoň šest měsíců zrát v v temnu a chladu. Medovina získá svou typickou chuť a vůni a zároveň se vyčeří a kal se usadí na dně nádoby.