Med má všestranné použití jako lehce stravitelná, energeticky hodnotná potravina, která vedle cukrů obsahuje mnoho cenných výživných látek. Konzumujeme jej většinou čistý, bez úprav, namazaný na krajíci chleba či na pečivu nebo přidaný do čaje, ovocných šťáv, jogurtu či mléka. Je součástí mnoha receptů, nejznámější je určitě medovina. Výtečný je rovněž medový likér a medový koňak.

Recept na domácí medovinu

Jak připravit zákvas

  1. Ve smaltovaném hrnci rozpustíme 120 g medu v jednom litru vody. Povaříme, přikryjeme a necháme zchladnout.
  2. Poté přidáme vinné kvasinky a přikryjeme poklicí. Ponecháme v místnosti, kde je teplota 20 až 25 °C.
  3. Po dvou až třech dnech, kdy je tekutina v plném kvasu, zákvas použijeme k zakvašení medoviny nebo medového ovocného vína.

Vaření medoviny

  1. Do medového roztoku je možno přidat špetku chmele, citron, popřípadě pomerančovou kůru, z koření několik zrnek koriandru a kousek muškátového oříšku, které vložíme do plátěného sáčku.

    Základní roztok připravíme z 30 až 50 kg medu na 70 litrů vody.
  2. Med se nejdříve rozpustí v horké vodě a teprve po rozpuštění se uvede do varu, při kterém z hladiny sbíráme pěnu.
  3. Po vychladnutí vlijeme roztok do čistého, vysířeného soudku nebo demižonu, přidáme na 1 l tekutiny, 0,3 g středního fosforečnanu amonného a zákvas. Objem sudu nebo demižonu musí být o 1/5 větší než objem roztoku.
  4. Sud nebo demižon opatříme kvasnou uzávěrkou a ponecháme v místnosti, kde teplota neklesá pod 20 °C.
  5. Asi po dvou týdnech se bouřlivé kvašení uklidní. Gumovou hadičkou stočíme obsah do nové nádoby odpovídajícího objemu, opět ji opatříme kvasnou uzávěrou a přeneseme k dokvašení do sklepa či jiné místnosti, kde se teplota pohybuje kolem 12 °C.
  6. Medovina se pozvolna čistí a obvykle po půl roce je čirá, takže ji můžeme stáčet do lahví.

Medový likér

Potřebujeme

  • med
  • vodu
  • líh
  • ovocnou či bylinkovou esenci

Přírodní lihovou esenci připravíme vylouhováním ovoce, lesních plodů, kořínků, listů stromů, bylin a koření v 80% lihu. Doba vylouhování je asi 7–14 dní i déle. Příliš dlouhé louhování zhoršuje chuť esence. Výluh chráníme před přímým světlem.
Jak na to

  1. Med rozpustíme ve vodě a se špetkou taninu jej vaříme půl hodiny. Tvořící se bílkovinnou pěnu sbíráme a čistý medový sirup necháme zchladnout.
  2. Do medového sirupu přimícháme lihovou esenci tak, aby výsledný likér obsahoval 20–40 % alkoholu, což stačí pro dosažení trvanlivosti.

Medový koňak

Z 1 l medoviny získáme kolem 100 ml téměř stoprocentního alkoholu.

Medový koňak je destilát z medoviny. Výroba destilátů podléhá přísným předpisům, zejména daňovým. Proto si medovinu raději dáme vydestilovat v licencované pěstitelské pálenici. Destilát je tím kvalitnější, čím medovina lépe prokvasí a má méně zbytkových cukrů. Proto používáme kultury kvasinek typu malaga, které prokvašují na vyšší procento alkoholu.

  • Medovinový základ se destiluje i dvakrát, aby byly dokonale odděleny lehčí (mj. ketony a metylalkohol) a těžší frakce (kyseliny).
  • Destilát zraje i léta při teplotách 10 až 15 °C v dubových sudech – čím déle, tím lépe.
  • Před použitím destilát ředíme převařenou vodou na 40 až 50 objemových procent alkoholu. Můžeme jej přibarvit cukrovým kulérem, přisladit medem a nechat dále zrát.