Babiččiny kvasnicové knedlíčky s česnekem

Recept mám od babičky. Knedlíčky jsou velice chutné a česnek jim dodává chuť:

Na sádle osmahneme dozlatova cibulku, k ní přidáme trochu pepře, soli, drcené majoránky, prolisovaný česnek a rozdrobené droždí. Vše mícháme až do té doby, než se rozpustí droždí. Poté odstavíme a přidáme vejce, rozmícháme a můžeme vmíchat strouhanku a trochu hladké mouky (podle tuhosti).

Tvoříme kuličky, které vaříme přímo v polévce asi 15—20 minut: Nejprve udělám jeden knedlíček, který zkusím povařit v polévce, zda se nerozpadne. Popřípadě dosypu mouku a opět vyzkouším.

Kamila Švarcová, Pustějov

Kvasnicové knedlíčky s muškátovým květem

Na másle zpěníme drobně nakrájenou cibulku, nadrobíme droždí (asi 2 kostky), mírně osolíme a opepříme a mícháme tak dlouho, dokud droždí neztratí typickou vůni a nezačne znovu hrudkovatět.

Protože to mám ráda, přidávám ještě do knedlíčků trochu muškátového květu, ale v původním receptu to není.

Pak odstavíme z plotny, přidáme trochu hladké mouky, trochu strouhanky, rozdrcené tři stroužky česneku, majoránku a dvě vajíčka. Ochutnáme a dochutíme.

Knedlíčky zavářím do hovězí polévky.

Libuše Sochorová, Semily

Drožďová polévka čtyřikrát jinak

Se zeleninou

Stejně jako u knedlíčků zpěním na tuku cibulku, přidám rozdrobené droždí, zapražím, přidám nakrájenou kořenovou zeleninu a povařím. Nakonec dosolím a přidám petržel.

S kolečky cibule

Na tuku opražím droždí, zaliji vodou, přidám na kolečka nakrájenou jednu cibuli a rozdrobím kostku bujonu (jedno jakého), povařím, osolím a přidám zelenou nať petržele.

S ovesnými vločkami

Na tuku opražím 1—2 lžíce ovesných vloček, rozdrobím droždí, přidám zeleninu, zaliji vodou a bujonem. Povařím asi 10 minut a ochutím.

S vejcem a krupicí

Na tuku zpěním droždí, když je opražené, přisypu 1 lžíci krupice, zamíchám, rozklepnu 1 vejce a míchám na kaši. Přiliji vodu, přidám bujon, metličkou rozmíchám, povařím asi 5 minut a dochutím.

Recepty jsou moje a jsou vyzkoušené, věřím, že vám polévky budou chutnat.

Hana Jankovská, Neveklov

Kvasnicová polévka s praženými ovesnými vločkami

Připravíme si nadrobno nakrájenou cibulku a dáme vařit asi 1,5 l vody.

Na suché pánvičce osmahneme dvě hrsti ovesných vloček, které poté přidáme do vroucí vody a pomalu vaříme.

Poté dáme na pánev trochu tuku, na něj připravenou cibulku a zesklovatíme ji. Pak do ní rozdrobíme kostku kvasnic a mícháme, dokud se kvasnice nerozpustí.

Obsah pánve přendáme do vroucí vody v hrnci. Osolíme, dochutíme a můžeme podávat.

Kvasnicové pomazánka

Na trošce tuku pokrájíme osmaženou cibulku, pokrájenou uzeninu a podle potřeby přidáme kvasnice. Až je směs mírně osmahnutá, přidáme tři celá vejce a mícháme na plameni do zhoustnutí. Osolíme, okmínujeme a můžeme přidat třeba i majoránku.

Jindra Pavlíková, Brno

Polévka z kvasu čili horácké kyselo

Starý recept v dobovém znění:

Na litr vody dá se na špičku kmínu, lžíce suchých hub, osolí se a nechá asi čtvrt hodiny vařiti. Pak se několika lžícemi vody rozkvedlá osmina litru kvasu domácího, neb se zaopatří od pekaře, zavaří do polévky, omastí sádlem neb máslem a dá na stůl s chlebem neb bramborem.

Je to polévka zdravá a chutná. Kvas si může každá hospodyně sama připraviti z kousku kvasnic, vlahé vody a trochy žitné mouky. Druhého dne se už může z vykvašené hmoty vařiti polévka, která nesmí býti příliš kyselá.

Vladimír Najman, Teplice