Většina jedlých květin je současně krásná na pohled, takže ozdobí jakoukoli slunnou část zahrady, ať už to je květinový, nebo zeleninový záhon, či truhlík na terase. Do užitkové zahrady květy navíc nalákají opylující hmyz a zkrášlí ji na většinu sezony pestrými barvami.

Chutná kvítka bylinek

Jedlé květy má většina aromatických bylinek. Pěstujeme je v závěsných koších, květináčích, ale i na záhonu. Potřebují obvykle slunné stanoviště a propustnou půdu, nejsou náročné na živiny.

Vhodné bylinky pro sběr květů: bazalka,brutnák, pažitka, fenykl, yzop, levandule, majoránka, máta, rozmarýn, šalvěj, saturejka, tymián

Okrasné i jedlé

Je důležité, abychom konzumovali pouze květy, o nichž bezpečně víme, že jsou jedlé. Záleží také na tom, kde a jak květ vyrostl – květy rostlin z květinářství proto raději nekonzumujeme!

Také řada planých i okrasných rostlin má jedlé květy. Pokud chceme jíst plané rostliny, raději si je vypěstujeme doma na zahrádce, než abychom je trhali v přírodě.

Jedlé okrasné a plané květiny potřebují obvykle hodně slunce. Okrasné rostliny navíc musíme pěstovat v úrodné půdě či substrátu a pravidelně je během kvetení přihnojovat tekutým hnojivem. Plané rostliny naproti tomu přihnojované půdy nemají rády. Okrasné rostliny sázíme podle druhu na jaře nebo na podzim. Prostokořenné růže vysazujeme od konce podzimu do začátku jara. Jedlé květy je nejlepší utrhnout až těsně před podáváním.

Okrasné a plané jedlé rostliny: lichořeřišnice, sedmikráska, kopretina řimbaba, měsíček, večernice vonná, fialky a violka trojbarevná, pampeliška, okvětní plátky růží

Použití jedlých květů v kuchyni

Jedlé květy můžeme přihodit do salátů. Mají pestré barvy a pokrm ozvláštní chuťově i vizuálně.