K nové troubě výrobci obvykle přidávají jeden či dva plechy. Při nakupování dalších je třeba znát rozměry originálních plechů i typ trouby. Příslušenství různých značek se velikostí dost liší. Spoléhat se na odhad se nevyplácí.

Ceny plechů od značkových výrobců, určených přímo pro konkrétní trouby, se pohybují běžně kolem 400 až 500 korun. Jejich velkou výhodou je, že k umístění do trouby postačí zasunutí do drážek nebo do výsuvného pojezdu, v teplovzdušném provedení tak lze péci třeba tři plechy s cukrovím najednou.

  • Atypické formáty lze umístit pouze na chromovaný rošt, tedy jeden plech do trouby.

Při výběru nových plechů je dobré volit výrobky s některým z tzv. antiadhezních povrchů, které snižují riziko připálení. Vyžadují však jemné zacházení, protože povrchy bývají náchylné k mechanickému poškození, třeba poškrábání či porýpání nožem. To se netýká keramických povrchů.

Smalt, ocel, hliník

Na trhu stále najdete ocelové smaltované plechy, které používaly už naše babičky. Jsou velmi odolné, protože smalt je křemičitá tavenina příbuzná sklu a porcelánu a vytváří na povrchu plechu hladký povlak. Teplota výpalu v peci je přesně na rozhraní skla a porcelánu, takže smaltované plechy lze použít i pro velmi vysoké teploty, nejsou ovšem vhodné do mikrovlnek.

Nevýhodou je, že smalt je křehký, takže lehce oprýskne. Jinak můžete počítat s tím, že smaltované nádobí odolává snadno teplotním šokům i kyselinám a je stoprocentně zdravotně nezávadné.

Ocel ovšem není dobrým vodičem tepla, naopak hliník vede teplo výborně, a zabezpečuje tak rovnoměrné výsledky při pečení. Na trhu najdete hliníkové plechy, jejichž povrch kryje například tefal či nepřilnavý povrch s označením Expert Pro. Jde o materiál s tvrdou keramickou bází, která zvyšuje trvanlivost a odolnost plechu. Pracovat na něm lze dokonce i s kovovým náčiním.

Mezi nezávadné patří také plechy s nepřilnavým keramickým povrchem Thermolon Rocks se značkou Green Pan, který běžně odolává teplotám až 450 °C, a to bez toxických výparů. Vnější povrch tvoří Thermolon Dark Grey, uvnitř je hliník. Tyto plechy nabízejí navíc dokonalou tepelnou vodivost a snadné čištění. Vedle klasických plechů můžete mít v tomto provedení i plechy na grilování. Ceny se pohybují kolem 1000 až 1500 korun za jeden, podle velikosti a provedení.

Trochu jiné plechy

V posledních letech získávají stále větší oblibu silikonové „plechy“, protože mají nepřilnavý povrch a už po dvou minutách po vytažení z trouby jsou dostatečně chladné. Jejich cena začíná kolem 250 korun (nejlevnější smaltované začínají už na 150 korunách, ovšem zpravidla jen v e–shopech). Výrobci silikonových plechů tvrdí, že jejich výrobek plně nahradí klasické pečicí plechy. Doporučují je zejména na cukroví a koláče, těsto se na nich nepřipaluje, není nutné je vymazávat či vysypávat. S tím souvisí i snadná údržba.

Silikonové plechy a formy lze použít v plynových, mikrovlnných či elektrických troubách do 280 °C, dokonce i pro zmrazování (do –40 °C).

  • Vysoká tepelná vodivost silikonu umožňuje péci kratší dobu při nižších teplotách.
  • Vychladlé pokrmy z formy či plechu snadno uvolníte, stačí měkký silikon lehce zdeformovat, třeba v rohu.

Silikonové plechy a formy představují podle výrobců novou generaci pečení. Splňují vysoké hygienické parametry, nepohlcují pachy, jsou skladné, lze je srolovat, po „rozbalení“ se vracejí do původního tvaru. Díky dobré tepelné vodivosti se zkracuje doba pečení až o třetinu. Silikon nevyžaduje žádnou speciální péči, pozor pouze na ostré předměty, třeba nůž silikonovou formu lehce prořízne.

Chytré fólie a podložky

Při nákupu dejte přednost renomovaným výrobcům, kteří své výrobky nechávají testovat.

Práci při pečení usnadňují speciální podložky, díky nimž se pokrmy nepřipalují ani nelepí k plechu.

Pečicí fólii o rozměrech 33x40 cm můžete použít až 1000x, prodává se v balení po dvou kusech. Snese teplotu až 260 °C, stačí ji omýt běžným saponátem nebo otřít suchým hadříkem či papírovou utěrkou. Pořídíte ji asi za 200 Kč.

Podobně usnadní práci pečicí podložka vyrobená ze 100% silikonu. Navíc ji využijete i při válení těsta. Je absolutně nepřilnavá, má tepelnou odolnost do 260 °C. Neabsorbuje žádné pachy, lze ji mýt ručně nebo v myčce. Bývá ke koupi už za 240 korun.

Foto archiv