S trochou sádla

Do zavařovací sklenice naskládáme vyuzené klobásy, zalijeme je do 1/3 studenou vodou a přidáme 1 velkou lžíci vepřového sádla. Sklenice dobře očistíme a uzavřeme. Dáme je do hrnce a při 80 °C hodinu zavařujeme.

Eva Hotařová, Jaroměřice

Zalité v sádle

Strýček byl řezník a klobásy nakládal tak, že je zaléval do sádla. Narovnal uzeniny do hrnce (kameňáku či kbelíku) a zalil je vyškvařeným sádlem ze zabíjačky. Pamatuji se, že teta byla někdy překvapená, kde všude klobásy našla.

Jana Vačkářová, Žamberk

Ve vodě nebo vývaru

Před zavařením klobásy umyji ve vlažné vodě a po odkapání je plním do sklenic. Ukládám je vodorovně, přitom jednotlivé díly neodřezávám, svisle je dám do středu, kde zůstane místo. Klobásy zaliji několika lžícemi vody nebo vývarem a sterilizuji 1,5 hodiny.

S houbami a zelím

Na dno sklenice dám trochu sušených hub a na ně postupně navrstvím klobásy a kysané zelí. Trochu přitlačím, vyplním mezery zelím, přidám vodu ze zelí nebo čistou vodu (asi 2 cm od horního okraje sklenice) a sterilizuji 1,5 hodiny.

Viera Pašková, Nižná

V nálevu nebo oleji

Jsou dvě možnosti: Klobásy zavaříme ve slaném nálevu, nebo je zavaříme v rostlinném oleji (1 hod. při 100 °C). Vydrží pak i několik let.

Jan Pavlíček, Chotěboř

Ve vodě

Klobásky otřu ubrouskem nebo utěrkou, narovnám je do sklenic a zaliji vodou do poloviny až tří čtvrtin. Pak otřu okraj sklenice, zavíčkuji a zavařím. Stačí 10 až 15 minut na 90 °C.

  • Když pak klobásy spotřebovávám, šťávu použiji na polévku (kroupovou, zelňačku) nebo na segedínský guláš a podobně; jídlo pěkně voní uzeným. Protože používám staré sklenice masovky, po otření ještě potřu okraje sklenic bílkem, nasadím skleněná víčka opatřená vyvařenou gumičkou a ta pak zatáhnu pérovými plechovými příchytkami.

Takto zavařuji špek, uzené kosti, kolena i žebra.

Anna Špačková, Babice