Malé chemické opáčko

Při výrobě pampeliškového medu používáme kuchyňský cukr, citronovou šťávu a vodu. Tyto základní složky pak aromatizujeme výluhem pampeliškových květů a citronové kůry. Kuchyňský cukr (může být vyroben z cukrové řepy či cukrové třtiny) je sacharóza, tedy disacharid, tvořený jednou molekulou glukózy a jednou molekulou fruktózy. Vaříme-li však sacharózu v kyselém prostředí, dochází k jejímu rozkladu na samostatné molekuly glukózy a fruktózy.

A tím se dostáváme ke skutečnému včelímu medu. Včelí med je v základu roztokem glukózy a fruktózy ve vodě (mimoto obsahuje malé procento pylů, enzymů, bílkovin a dalších látek). Při výrobě pampeliškového „medu“ vaříme sacharózu ve vodě okyselené kyselinou citronovou a dalšími ovocnými kyselinami, obsaženými v citronové šťávě, a tak ve výsledku skutečně získáme sladidlo složením ekvivalentní základnímu včelímu medu.

Bez pampelišek by to nešlo?

Pampelišky obsahují karotenoidy, které přispějí ke zlatavému zabarvení. Aromatické látky obsažené v květech pampeliškový med příjemně navoní. Výroba by se však obešla klidně i bez nich, výsledkem by byl tzv. umělý med, používaný za druhé světové války. Na obrázku je popis výroby umělého medu z babiččina školního sešitu z hospodyňské školy.

Místo pampelišek můžeme k aromatizaci umělých domácích medů použít i jiné jedlé rostliny. Já v receptu přidávám k pampeliškám ještě meduňku, která přidá příjemně citrusové tóny. Pro větší navonění lze použít třeba i mátu, tymián či mateřídoušku.

Další rostliny pro umělé medy

K rostlinám používaným v minulosti k výrobě umělých medů patří třeba bezové květy či mladé výhonky jehličnanů, nejčastěji smrků. Smrkový med nemá výrazně zelenou barvu, jak by název mohl naznačovat, protože zelené barvivo chlorofyl se dlouhým varem rozkládá a zelenou barvu ztrácí. Pampeliškový med s meduňkou

  • pampeliškové květy 120 g
  • meduňka 3 snítky
  • citron (chemicky neošetřený) 1 ks
  • cukr 1000 g
  • voda 1000 ml


Pampeliškové květy krátce opereme ve vodě, abychom vymyli případné broučky. Květy dáme do hrnce, zalijeme vodou a přivedeme k varu. Vaříme 10 minut. Na poslední dvě minuty varu přidáme meduňku a půlku citronu nakrájenou na kolečka (pecky vyndáme). Vypneme a do hrnce vymačkáme šťávu z druhé půlky citronu (bez pecek). Necháme stát do druhého dne.

Druhý den jemně přecedíme přes plátno, přisypeme cukr a na mírném plameni vaříme tak dlouho, až med získá konzistenci hustého sirupu - trvá to asi hodinu. Čím déle budeme med vařit, tím bude hustší a zlatavější, protože cukry v něm obsažené budou částečně karamelizovat.

Výsledek svého snažení nalijeme do čistých sklenic a zavřeme vyvařeným a vysušeným víčkem, otočíme na 5 minut na víčko a potom zpět do normální polohy.