V Čechách je konzumace cibule doložena v roce 1073 kronikářem Kosmasem, který se zmiňuje o tom, jak Jan, biskup olomoucký, snídal sýr s cibulí a kmínem, jídlo pro biskupa nevhodné. To natolik rozčílilo Jaromíra, biskupa pražského, že Jana při návštěvě Olomouce napadl a zbil.

Ve středověké i novověké české kuchyni se cibule uplatňovala jak syrová, tak i tepelně zpracovaná, kuchaři ji využívali při přípravě drůbeže a ptáků, zajíců a ryb. Na rozdíl od současnosti se jen málo uplatňovala při přípravě masa. V šestnáctém století ji lékaři chválili pro široké léčivé účinky, jako součást běžného jídelníčku ji však příliš neprosazovali.

V současnosti si cibule ceníme nejenom pro obsah vitaminů, železa, draslíku a selenu, ale především pro obsah ochranných látek s antioxidačními, detoxikačními a protizánětlivými účinky. Cibule rovněž snižuje riziko nádorových a koronárních onemocnění, obsah cukrů a tuků v krvi a chrání organismus před osteoporózou.

Stručně řečeno, cibule je zdravá a záleží jen na vhodné kuchyňské úpravě, abychom mohli také říci, že je chutná. Musíme přitom brát v úvahu, že jednotlivé odrůdy dostupné v obchodech mají různé chuťové vlastnosti.

Jarní cibulka se zelenou natí

Zahajuje sezonu. Je to vlastně nedozrálá cibule, která byla vytažena ze země těsně před tím, než začala tvořit několikavrstvou slupku, proto má velmi jemnou chuť. Čím více budou mít cibulky slunce, tím budou mít ostřejší a hrubší chuť.

Tip: V obchodě vybíráme jarní cibulky se svěží, neovadlou a neohnilou natí tmavě zelené barvy. Bílá část cibulek se musí lesknout. Pokud ji hned nespotřebujeme, v chladničce ji skladujeme nejdéle dva dny.

Kuchyňská úprava

Cibulky krájíme těsně před použitím, protože jejich šťáva obsahuje množství éterických olejů, které rychle reagují s kyslíkem, a cibulka pak nepříjemně páchne a má zhoršenou chuť. Upravujeme–li zelenou nať tepelně delší dobu, může zhořknout.

Jarní cibulky jako chřest

Svazek cibulek povaříme 5 minut v osolené vodě, vytáhneme ho, necháme okapat a zlehka jej okořeníme mletým zázvorem. Dále ho můžeme přelít rozpuštěným máslem a posypat osmahnutou strouhankou, nebo jej přelijeme citronovou omáčkou: Ve vodní lázni ušleháme čtyři žloutky, kelímek bílého jogurtu, čerstvou šťávu z citronu a omáčku osolíme a okořeníme bílým pepřem.

Suchá cibule

Běžně ji používáme během roku, je zcela vyzrálá, s dobře proschlými vrchními slupkami a ukroucenou natí. Průměr by měla mít alespoň 40 mm. Odrůdy se liší ostrostí, což je důležité zejména při konzumaci syrové cibule v salátech, pomazánkách a v oblohách.

Jak snížit štiplavost syrové cibule

  1. Nastrouháme ji nahrubo, mírně osolíme a necháme chvíli marinovat v olivovém oleji, nebude tolik pálit a křupat, bude jemnější.
  2. Cibulové kroužky prolijeme na sítu vroucí vodou.
  3. Nastrouhanou nebo nakrájenou cibuli na 1 minutu vložíme do mikrovlnné trouby.

Nejčastěji však cibuli používáme tepelně upravenou v pokrmech. Chuťově se dobře doplňuje se zeleninou, houbami, bramborami, těstovinami a všemi druhy masa. Než cibuli nakrájíme, očistíme ji. Pak odřízneme dolní část a vrchní vrstvu suchých lístků, cibuli zbavíme několikavrstvé slupky a opláchneme ji ve studené vodě.

Jak krájet cibuli

Aby cibule nezhořkla, těsně před krájením navlhčíme prkénko a použijeme ostrý nerez nůž. Cibuli krájíme na kolečka, nudličky nebo nadrobno.

Celou cibuli nejprve rozkrojíme na polovinu, položíme řeznou plochou na prkénko a nařežeme podél na tenké plátky. Je–li polovina příliš vysoká, rozřízneme ji po délce ještě několikrát, ale ne docela, aby se u kořene úplně nerozpadla a mohli jsme ji držet. Pak cibuli otočíme a sekáme ji napříč na drobno.

Chceme–li ji krájet na kolečka, odřízneme vršek a krájíme kolečka po celé šíři.

Jak získáme barevná kolečka na ozdobu

Jednotlivá kolečka vtiskneme do mleté papriky, směsi kari koření, mletého barevného pepře, nasekané zelené petrželky nebo pažitky. Sekané zelené natě předem potřeme bílkem.

Tip: Nespotřebujeme–li rozpůlenou cibuli hned, vydrží až 5 dní v chladnici jako čerstvá, když ji na řezu potřeme máslem a zabalíme do alobalu.

Základní tepelnou úpravou nakrájené cibule je smažení na tuku. Rychleji zhnědne, když ji zlehka zasypeme cukrem nebo hladkou moukou. Smažíme–li cibuli na sádle, přidáme jednu lžičku slunečnicového oleje.

Cibule je především spojována s přípravou guláše, kde je druhou hlavní složkou, ale výborně se uplatní i v mnoha dalších samostatných pokrmech a přílohách.

Plněné cibule

  • 8 větších cibulí
  • 200 g mletého masa
  • 100 g rýže
  • 50 g hub (podle možnosti)
  • 1 vejce
  • sůl
  • mletý pepř
  • máslo

Cibule povaříme 5—7 minut v osolené vodě, scedíme je a pečlivě vydlabeme vnitřky, které nasekáme, promícháme s mletým masem, propláchnutou rýží, eventuálně s nakrájenými houbami a osoleným rozšlehaným vejcem a směs okořeníme mletým pepřem.

Směsí naplníme cibule, vložíme je do pekáče nebo rendlíku, poklademe plátky másla a podusíme nebo zapečeme v troubě.

Cibulačka s houbami

  • 6 plátků anglické slaniny
  • hrst nakrájených hub (žampionů)
  • 750 g cibule
  • 4 lžíce oleje
  • 1 l zeleninového vývaru
  • sůl a mletý pepř

Nadrobno nakrájenou slaninu rozškvaříme na pánvi, přidáme houby a osmahneme je. Cibuli nakrájíme na kolečka, opečeme na oleji a pak ji 10—15 minut dusíme.

Zalijeme ji vývarem, osolíme, okořeníme mletým pepřem, přidáme houby se slaninou a vše povaříme.

Cibulové zelí

  • 500 g cibule
  • olej nebo sádlo
  • sůl
  • ocet
  • cukr
  • hladká mouka

Cibule oloupeme, jednu odebereme a nakrájenou ji na tuku osmahneme do světlerůžova. Ostatní cibuli nakrájíme na nudličky, na cedníku je prolijeme vroucí vodou a dáme na osmahnutou cibuli. Vše osolíme, podle chuti okyselíme octem a osladíme, podlijeme vodou a dusíme pod poklicí 5 minut.

Poté cibulové „zelí“ zaprášíme hladkou moukou a ještě je 2 až 3 minuty dusíme.