Jemná a krémová dýňová polévka s kokosovým mlékem

Co budete potřebovat?

1,5 l drůbežího nebo zeleninového vývaru (stačí zeleninový bujón bez glutamátu), jednu větší dýni hokkaido, 250 ml kokosového mléka, sůl, kari koření, dýňová semínka nebo olej (Poměr vody, dýňové hmoty a kokosového mléka záleží na vaší chuti. Někdo má rád polévku, ve které stojí lžíce, jiný raději tekutější.)

Příprava

  • Dýni rozkrojte, semena a vláknitou dužinou vyjměte ostrou lžící. Vydlabané půlky nakrájejte na kostky a uvařte ve vývaru do měkka. Výhodou hokkaida je, že tenkou slupku nemusíte loupat
  • Horkou polévku rozmixujte tyčovým mixérem dohladka. Podle chuti osolte, přidejte kari koření, případně čerstvě namletý pepř. Nakonec vmíchejte kokosové mléko.
  • Na ozdobu a dochucení jsou výtečná dýňová semínka, opražená na olivovém oleji. Do polévky můžete také nalít trošku dýňového oleje, který její chuť rovněž skvěle doplní.

Dýňová polévka s kokosovým mlékem je vhodná i pro vegany. Ale zase musíte použít k místní zelenině zdaleka dovážené kokosové mléko – i když pro jeho chuť někdy stojí za to trochu zhřešit. (Pěstování palmy kokosové neznamená ani zdaleka takový problém a obří devastaci přírody, jako je tomu u palmy olejné, i když jsou někdy zaměňovány).

Místo kokosového mléka můžete použít kysanou smetanu. A někdo nedá dopustit na praženou slaninu navrch.

Pečené dýňové plátky

Co budete potřebovat?

1 dýni hokkaido, půl šálku olivového oleje, 3 stroužky česneku (milovníci česnekové chuti klidně více), sůl, pikantní kari koření, pepř nebo bylinky, čerstvé či sušené (tymián, rozmarýn, koriandr…), lžíci balzamikového octa

Příprava

  • Dýni hokkaido vydlabejte a nakrájejte na plátky přibližně 1 cm silné.
  • Promíchejte je s olejem, ve kterém rozmícháte prolisovaný česnek, balzamikový ocet, sůl a koření dle chuti.
  • Pečte v troubě při teplotě 150-200 °C přibližně půl hodiny – dokud plátky nezměknou.
  • Pečené dýňové plátky jsou výborné jen tak, s kysanou smetanou, čerstvým sýrem nebo různými „dipy“, i jako příloha.

Pozor na to, že zatímco pečená dýně se rozplývá na jazyku, syrová je velmi tvrdá. Nejvíce úrazů v kuchyni přichází právě v dýňové sezóně. První řez je třeba vést opravdu opatrně. S vydlabanými půlkami, které pěkně sedí na prkénku, se pracuje už lépe.