Bakteriální spálu růžovitých rostlin způsobuje bakterie Erwinia amylovora. Tato bakterie má velmi široký okruh hostitelů: hrušeň, jabloň, kdouloň, mišpuli, jeřáb, skalník, hloh, kdoulovec, muchovník, hlošinu a stranvesii. Významné jsou ale rozdíly v náchylnosti jednotlivých druhů i odrůd.

Šíření bakterií napomáhá počasí i hmyz

Za kritické infekční období je považována doba kvetení a závěr léta.

K infekci dochází především za teplého a vlhkého počasí. Optimální teploty pro šíření jsou v rozmezí 21–27 °C, minimální teplota je 18,5 °C. Suché počasí šíření onemocnění zastaví.

Bakterie roznáší především opylující hmyz včetně včel a také další živočichové, ale šíří se i pylem, větrem a vodou.

  • K rozšiřování také přispívá napadený množitelský a výsadbový materiál.
  • Do rostlinných pletiv proniká bakterie přirozenými vstupními branami (průduchy, pletivy, bliznami) nebo při poranění hmyzem, krupobitím či větrem.

Jak se nákaza projevuje?

Napadeny mohou být všechny části rostlin. Společným příznakem napadení jsou vodnaté, postupně se zvětšující skvrny a následné zavadání a usychání postižených míst. Typickým příznakem je hákovité ohýbání, hnědnutí a černání letorostů. Květy vodnatí, vadnou, hnědnou a usychají. Všechny poškozené části zůstávají viset v korunách stromů. Na kůře větévek a větví vznikají různě velké nekrotické skvrny. Zpočátku jsou vodnaté, později se zbarvují hnědočerveně, postupně se na okrajích propadají a ohraničují se od zdravého pletiva.

Postupně dochází k odumírání plodonosného obrostu, větších větví a posléze i celých stromů. Za vlhkého a teplého počasí je možné pozorovat na postižených místech vytvářející se jantarově zabarvené kapičky bakteriálního výměšku.

Prevence a léčba

Podle platné právní úpravy musí být podezření na výskyt choroby hlášeno Státní rostlinolékařské správě nebo příslušnému obecnímu úřadu. Ověřené výskyty se likvidují a v oblastech výskytu jsou vyhlášena karanténní opatření, která mají zabránit dalšímu šíření.

Rozhodně se vyplatí vysazovat tolerantní odrůdy, především v těch lokalitách, kde bylo onemocnění potvrzeno. K ošetření se používají měďnaté fungicidy, v poslední době se osvědčila biologická ochrana s využitím antagonistických bakterií Erwinia herbicola.