Proti škůdcům lze bojovat i bez chemie
30. 6. 2010

Proti škůdcům lze bojovat i bez chemie

Zahrádku lze před škůdci ochránit i bez chemie. Znáte fígle našich předků, i nové postupy moderních ekologických zahrádkářů? Víte, která zvířata vám v udržování přírodní rovnováhy na zahradě pomůžou a jak je přilákat? Či jak připravit nezávadný a levný postřik k hubení mšic?

Na zahrádce svádíte každoročně boj s mnoha tvory, kteří mají na vaši úrodu velký zálusk. Než však sáhnete po insekticidu, možná zaváháte. Neuškodí včelám, slunéčkům, pestrobarevným motýlům? Není nebezpečný pro lidi, zvláště děti? Při opatrné a zcela správné aplikaci sice můžete škodu na přírodě minimalizovat, ale nebezpečí je reálné. Naštěstí můžete chemickou ochranu vynechat. Ekologické zemědělství lze zvládat i na velkých plochách, natož na relativně malé zahradě.

Mechanická obrana je účinná a jednoduchá

 • Zrytí půdy na podzim a v předjaří ničí přezimující larvy a kukly – vystavuje je nízkým teplotám, také je snáze sezobnou ptáci.
 • Včasné odklízení spadaného listí a plodů snižuje výskyt mnohých škůdců. Pokud jsou však listy napadené škůdci, nesmí se dávat na kompost, ale povápněné zakopat. Rovněž rychlé odstranění napadených částí rostlin může škůdce pomoci zlikvidovat.
 • Brouky malinovníky, listohlody, nosatce lískové či klopušky lze z ovocných stromů a keřů sklepávat do plachet či na lepem potřené desky – nejlépe ráno, kdy jsou ještě ztuhlí chladem. Na otřesy totiž reagují tím, že se okamžitě pustí, spadnou dolů a předstírají mrtvé.
 • Ploštice a housenky lze z porostů rostlin odstranit i postřikováním silným proudem vody.
 • Píďalky, které šplhají na strom naklást vajíčka, můžete zachytil lepicím pásem obtočeným u paty stromu – instaluje se již v září a snímá v březnu.
 • Jednoduchou ochranou vzcházejících sazeniček zeleniny před okusem jsou průsvitné perforované kelímky, nasazené dnem vzhůru.
 • Šikovné je i lákaní škůdců do pastí – drátovce přivábíte na slupky od brambor či mrkve, slimáky na pivo.

Larvy mandelinky bramborové

Mýdlo, olej, bylinky

Proti mšicím a molici skleníkové, obaleči hrachovému a padlí angreštovému lze použít postřik rostlin mýdlovou vodu – na 50 dílů vody jeden díl mazlavého mýdla. Prodávány jsou i rovněž účinné prostředky založené na bázi řepkového oleje. Z řepkového oleje, případně s kapkou olejnatého lecitinu, a vody si můžete podobný postřik připravit i sami. Škůdcům zalepí dýchací otvory a zahubí je tak, přičemž je zdravotně zcela nezávadný, dokonce jedlý.

Škůdce by měly odpuzovat také výluhy z česneku, cibule, kůry citrusů, aromatických bylinek. Jejich účinnost se však může případ od případu různit.

 

Rostliny pomáhají rostlinám

Některé rostliny mají schopnost škůdce odpuzovat. Pokud je začleníme mezi zeleninu, kterou chceme chránit v hojné míře, nebo jimi obeženeme záhonky jako hustou hradbou, vstupu škůdců samozřejmě zcela nezabrání, ale rozhodně jejich stavy zredukuje. Bylinkový či aksamitníkový lem kolem záhonů působí navíc i esteticky, aromatické bylinky příjemně voní a uplatním eje jako koření i léčivé rostliny.

 • Aksamitník odpuzuje molici skleníkovou od rajčat, hubí háďátka i řadu dalších škůdců, a navíc i brzdí růst plevelů – díky svým kořenovým výměškům.
 • Kopr odpuzuje běláska zelného.
 • Křenu se obloukem vyhýbá mandelinka bramborová.
 • Lichořeřišnice větší působí proti napadení mšicemi.
 • Máta od návštěvy zeleninových záhonů odrazuje dřepčíky a běláska.
 • Levandule nevoní především býložravým plošticím.
 • Šalvěj lékařská a tymián obecný odpuzuje běláska i slimáky
 • Řebčík královský do jisté míry dokonce odpuzovat hryzce.

 Zlatoočko

Slunéčka, brouci, zlatoočky, žáby, ještěrky a ježci jsou naši nejlepší spojenci

i

Něžné Zlatoočky ze řádu síťokřídlých, s jemně tkanými křídly a zelenavým tělem, jsou přebornice v hubení mšic. Přezimují však v obydlích a často jsou z neznalosti zabíjeny!

Chemické prostředky často zahubí i přirozené nepřátele škůdců. Odplatou za tuto nerozumnost je v další fázi ještě silnější napadení škůdcem, kterého nemá kdo pomoci likvidovat. Zvířecí pomocníky bychom si na zahradě měli naopak hýčkat.  

Nejznámější jsou slunéčka, živící se mšicemi, merami, roztoči, a řadou dalších škůdců. Larva slunéčka spořádá za 14 dní 270 mšic, dospělec pak denně až 60 mšic. Slunéček je několik druhů a každý má v oblibě jiné škůdce – hubí i svilušky, štítenky, červce…  Potřebují však úkryty k přezimování – starou trávu, křoviny, ve škvírách ve dřevě. Připravit jim lze i dřevěné krabičky se vstupní štěrbinou, vystlané mechem.

Dalšími zdatnými pomocníky z říše hmyzu jsou střevlíci, krajníci, drabčíci, páteříčci, denivky, dravé ploštice, pavouci, pestřenky napodobující vosy.

Hojnost nektarodárných rostlin je důležitá nejen pro včely a čmeláky, bez kterých by úroda nebyla, ale i pro další blanokřídlé, jejichž larvy parazitují na škůdcích – například lumky.

Ropucha obecná 

Velmi užitečné jsou i žáby, obzvláště ropuchy, dále ještěrky, ježci, ptáci. Pomáhají s likvidací spousty škodlivého hmyzu a dokonce i malých slimáků. Přilákáme je pestrou zahradou s úkryty, ptáky hnízdními budkami – v době krmení mladých je jejich spotřeba hmyzu neuvěřitelná. V zimě jim můžeme na oplátku přilepšit na krmítku.

Biologickou ochranu můžete provádět i pomocí zakoupených preparátů, které obsahují parazity rozmanitých škůdců. Slimáky napříkald likviduje parazitická hlístice v přípravku Nemaslug.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

jak bojovat proti škůdcům bez chemie

(), 28. 9. 2015, 21:16

Poslete mi prosím tento článek. Také potřebuji vědět jakými nemocemi a škůdci trpí máta. Děkuji Staňková

Eukalyptus-dotaz

(), 1. 2. 2015, 16:14

Dobrý den , před měsícem zasazený eukalyptus byl napaden .Nevím co to je .Prosím o informaci o jaký druh škůdce jde a co proti němu.
Děkuji.
Příloha 2 obrázky

Ploštice

(), 21. 5. 2014, 17:14

Dobrý den ,
Chtěla jsem se zeptat jak se zbavit ploštic ?
Mam zamoření po celé zahrádce ,jsou pod každým kvetinacem ,truhlikem ,ve zdi ... Jsou jich tisíce ... Používám postrik na listy květin ,ale vůbec to nepomáhá ...
Jedná se o hnědé brouky s vroubkovanymi krovkami !vylezaji na povrch v noci ve dne se skrývají !
Děkuji za odpověď , Kramešová

RE: Ploštice

(Fanda), 9. 2. 2016, 16:02

Ptačí budky, ptáci je sezobou :-)

msice

(), 12. 9. 2013, 14:25

Dobry den chtela bych se zeptat jake mydlo je nejlepsi na msice zda staci klasicke mydlo nastrouhat a nechat rozmocit nebo muze byt i tekute.Mam je na ibiskach a nemuzu se jich zbavit.Predem dekuji

aksamitník a křen

(), 6. 8. 2013, 22:53

zdravím, chtěla bych se zeptat jak kontrétně aksamitník hubí škůdce a které škůdce kromě háďátek ještě hubí? Pak by mě zajímalo, jak se mají pěstovat brambory a křen, aby byla mandelinka odpuzována?.. děkuji předem za radu

RE: aksamitník a křen

(Fanda), 9. 2. 2016, 16:02

Všechny, ale přímo na to je určená odrůda Groudn control

sviluška

(Michaela), 27. 5. 2013, 13:39

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co likviduje svilušku. Objevily se mi v pařeništi a nechci je likvidovat chemickou cestou, protože jsem zjistila, že zde mám i střevlíky. Děkuji za radu

RE: sviluška

(Fanda), 9. 2. 2016, 16:03

Roztoči, přípravky na bázi oleje, nejedovaté a účinné

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

Lunární kalendář

Řez ovocných dřevin - jak a kdy prořezávat

Orchideje - Jak úspěšně pěstovat doma i venku

Bylinková zahrádka - vypěstujte si koření nebo lék

Domácí chléb - od přípravy kvásku po chlebový dort

Pergoly - inspirace, postupy a fotogalerie

Grilování - recepty, tipy a triky na letní grilování

Eknihy - ke stažení zdarma o zahradě a domově

Recepty na vánoční cukroví - to nejlepší cukroví podle našich receptů

Portál provozuje Tarsago | © 2016 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS