Na zahrádce svádíte každoročně boj s mnoha tvory, kteří mají na vaši úrodu velký zálusk. Než však sáhnete po insekticidu, možná zaváháte. Neuškodí včelám, slunéčkům, pestrobarevným motýlům? Není nebezpečný pro lidi, zvláště děti? Při opatrné a zcela správné aplikaci sice můžete škodu na přírodě minimalizovat, ale nebezpečí je reálné. Naštěstí můžete chemickou ochranu vynechat. Ekologické zemědělství lze zvládat i na velkých plochách, natož na relativně malé zahradě.

Mechanická obrana je účinná a jednoduchá

  • Zrytí půdy na podzim a v předjaří ničí přezimující larvy a kukly – vystavuje je nízkým teplotám, také je snáze sezobnou ptáci.
  • Včasné odklízení spadaného listí a plodů snižuje výskyt mnohých škůdců. Pokud jsou však listy napadené škůdci, nesmí se dávat na kompost, ale povápněné zakopat. Rovněž rychlé odstranění napadených částí rostlin může škůdce pomoci zlikvidovat.
  • Brouky malinovníky, listohlody, nosatce lískové či klopušky lze z ovocných stromů a keřů sklepávat do plachet či na lepem potřené desky – nejlépe ráno, kdy jsou ještě ztuhlí chladem. Na otřesy totiž reagují tím, že se okamžitě pustí, spadnou dolů a předstírají mrtvé.
  • Ploštice a housenky lze z porostů rostlin odstranit i postřikováním silným proudem vody.
  • Píďalky, které šplhají na strom naklást vajíčka, můžete zachytil lepicím pásem obtočeným u paty stromu – instaluje se již v září a snímá v březnu.
  • Jednoduchou ochranou vzcházejících sazeniček zeleniny před okusem jsou průsvitné perforované kelímky, nasazené dnem vzhůru.
  • Šikovné je i lákaní škůdců do pastí – drátovce přivábíte na slupky od brambor či mrkve, slimáky na pivo.

Mýdlo, olej, bylinky

Proti mšicím a molici skleníkové, obaleči hrachovému a padlí angreštovému lze použít postřik rostlin mýdlovou vodu – na 50 dílů vody jeden díl mazlavého mýdla. Prodávány jsou i rovněž účinné prostředky založené na bázi řepkového oleje. Z řepkového oleje, případně s kapkou olejnatého lecitinu, a vody si můžete podobný postřik připravit i sami. Škůdcům zalepí dýchací otvory a zahubí je tak, přičemž je zdravotně zcela nezávadný, dokonce jedlý.

Škůdce by měly odpuzovat také výluhy z česneku, cibule, kůry citrusů, aromatických bylinek. Jejich účinnost se však může případ od případu různit.

Rostliny pomáhají rostlinám

Některé rostliny mají schopnost škůdce odpuzovat. Pokud je začleníme mezi zeleninu, kterou chceme chránit v hojné míře, nebo jimi obeženeme záhonky jako hustou hradbou, vstupu škůdců samozřejmě zcela nezabrání, ale rozhodně jejich stavy zredukuje. Bylinkový či aksamitníkový lem kolem záhonů působí navíc i esteticky, aromatické bylinky příjemně voní a uplatním eje jako koření i léčivé rostliny.

  • Aksamitník odpuzuje molici skleníkovou od rajčat, hubí háďátka i řadu dalších škůdců, a navíc i brzdí růst plevelů – díky svým kořenovým výměškům.
  • Kopr odpuzuje běláska zelného.
  • Křenu se obloukem vyhýbá mandelinka bramborová.
  • Lichořeřišnice větší působí proti napadení mšicemi.
  • Máta od návštěvy zeleninových záhonů odrazuje dřepčíky a běláska.
  • Levandule nevoní především býložravým plošticím.
  • Šalvěj lékařská a tymián obecný odpuzuje běláska i slimáky.
  • Řebčík královský do jisté míry dokonce odpuzovat hryzce.

Slunéčka, brouci, zlatoočky, žáby, ještěrky a ježci jsou naši nejlepší spojenci

Něžné Zlatoočky ze řádu síťokřídlých, s jemně tkanými křídly a zelenavým tělem, jsou přebornice v hubení mšic. Přezimují však v obydlích a často jsou z neznalosti zabíjeny!

Chemické prostředky často zahubí i přirozené nepřátele škůdců. Odplatou za tuto nerozumnost je v další fázi ještě silnější napadení škůdcem, kterého nemá kdo pomoci likvidovat. Zvířecí pomocníky bychom si na zahradě měli naopak hýčkat.

Nejznámější jsou slunéčka, živící se mšicemi, merami, roztoči, a řadou dalších škůdců. Larva slunéčka spořádá za 14 dní 270 mšic, dospělec pak denně až 60 mšic. Slunéček je několik druhů a každý má v oblibě jiné škůdce – hubí i svilušky, štítenky, červce… Potřebují však úkryty k přezimování – starou trávu, křoviny, ve škvírách ve dřevě. Připravit jim lze i dřevěné krabičky se vstupní štěrbinou, vystlané mechem.

Dalšími zdatnými pomocníky z říše hmyzu jsou střevlíci, krajníci, drabčíci, páteříčci, denivky, dravé ploštice, pavouci, pestřenky napodobující vosy.

Hojnost nektarodárných rostlin je důležitá nejen pro včely a čmeláky, bez kterých by úroda nebyla, ale i pro další blanokřídlé, jejichž larvy parazitují na škůdcích – například lumky.

Velmi užitečné jsou i žáby, obzvláště ropuchy, dále ještěrky, ježci, ptáci. Pomáhají s likvidací spousty škodlivého hmyzu a dokonce i malých slimáků. Přilákáme je pestrou zahradou s úkryty, ptáky hnízdními budkami – v době krmení mladých je jejich spotřeba hmyzu neuvěřitelná. V zimě jim můžeme na oplátku přilepšit na krmítku.

Biologickou ochranu můžete provádět i pomocí zakoupených preparátů, které obsahují parazity rozmanitých škůdců. Slimáky napříkald likviduje parazitická hlístice v přípravku Nemaslug.