Nejen ten, kdo dává přednost ekologickému zahradničení, by měl volit odrůdy odolné vůči nepřízni klimatu a chorobám. Být zdravý v klimatizovaném a téměř sterilním prostředí je snadné, ale běda vyběhnout do studeného deštivého počasí. Ovšem ten, kdo se celý rok pohybuje venku nějakou tu chřipku hned tak nechytí. Podobně skleníkové okurky neobstojí venku, kdežto polní odrůdy ano. A hruboostné odrůdy nakladaček jsou zřetelně odolnější k nepříznivému počasí než hustoostné.

Prevence je lepší, nežli léčba

Proti nemocem jsou samozřejmě léky – u rostlin jsou takovými léky pesticidy. Ale tak jako přehnané používání antibiotik dělá neplechu v humánní medicíně, i používání „postřiků“ u rostlin má své nepříznivé důsledky. Jejich užívání lze omezovat například vyšlechtěním a pěstováním odrůd odolných (rezistentních) vůči chorobám. Zvláště malopěstitelé se na zahrádkách v případě pěstování odolných odrůd a dodržování dalších preventivních opatření mohou bez pesticidů obejít zcela. Jenže jak poznat odolnou odrůdu, když se v daném roce a místě choroba neobjeví a všechny rostliny jsou tedy zdravé?

Virus žluté mozaiky

Na jižní Moravě bylo v letech 2001-2003 značné množství porostů polních okurek napadeno virem ZYMV, což je virus žluté mozaiky cukety. O dva roky později se tato choroba u okurek naopak téměř nevyskytla.

„Pro pěstitele je to samozřejmě dobře, ale pro šlechtitele ne. Tento virus je v Evropě na okurkách celkem běžný, a protože proti virům chemická obrana neexistuje, jediné řešení je najít a pěstovat odolné odrůdy“ vysvětluje šlechtitel Ing. Bohumil Holman

Právě s touto chorobou začal v rodinné firmě, jež se šlechtěním okurek a produkcí semen v Bzenci zabývá, pracovat. Podařilo se zde zřídit fytotron – klimatizovaný prostor s umělým osvětlením, kde lze okurky vysít, uměle je infikovat danou chorobou, a dále je pěstovat v takových podmínkách (teploty, osvětlení, délky dne i vlhkosti vzduchu), které jsou pro zkoušenou chorobu optimální. Poměrně velký prostor umožňuje zkoušet stovky odrůd a tisíce rostlin. Fytotron je pro objektivní zkoušení odolnosti nezbytný.

Okurky s nejlepší imunitou

Opakovanými testy se prokázalo, že odrůdy nakladaček REGINA F1, ADMIRA F1, LADA F1 a JITKA F1 a salátovek LINDA F1 MIX a NATALIE F1 jsou k této viroze vysoce odolné.

„Od inženýra Svobody z Pražského výzkumného ústavu rostlinné výroby jsme získali „izolát“ viru a některé rady, jak jej udržovat. Vyzkoušeli jsme si metodu umělé infekce a testování, a pak jsme už v šesti sériích (jedna série trvá měsíc a v našem případě je během ní prozkoušeno 240 odrůd či linií po pěti rostlinách) vyzkoušeli všech našich letošních 850 „čísel“ (odrůd, linií apod.) okurek. A výsledek? Našli jsme několik desítek linií s vysokou odolností k viru ZYMV; tedy takových, které v těchto podmínkách byly naprosto bez příznaků virozy, kdežto ostatní byly většinou velmi silně napadeny mozaikou.

V hustoostných typech okurek bylo odolných jen několik málo linií. V dalším šlechtění se tedy zaměříme na to, abychom dostali odolnost i do tohoto typu okurek. Je velmi pravděpodobné, že se nám to během několika let podaří.

A co plíseň okurková?

"Virus žluté mozaiky jen konkrétní příklad šlechtění na odolnost. Chorob okurek je víc, a právě u nejvýznamnější z nich - plísně okurkové - dosud nikde na světě nebyla nalezena okurka úplně odolná. Ale přesto existují (a máme je i u nás v Bzenci) okurky, které vydrží zdravé až do podzimu; jsou tedy opravdu velice odolné. Bohužel mají zase jiné nedostatky, pro které je nelze použít pro běžné pěstování a to je prostor pro další pokračování ve šlechtitelské práci. "

Odolnost okurek vůči chladu

"Při šlechtění nejde jen o hledání odolnosti k chorobám. Mnoho pěstitelů okurek poznalo na vlastní zahrádce, jak rozdílně reagují na nízkou teplotu, na několik studených nocí během sklizně různé typy odrůd okurek: Hustoostné a zvláště partenokarpní odrůdy se často už ani nevzpamatují, kdežto hruboostné, jmenovitě odrůda REGINA F1, se za pár dní „otřepou“ a plodí dále“ sděluje svoje zkušenosti Bohumil Holman.

Fytotron dává možnost vyzkoušet odolnost vůči chladu (aspoň u mladých rostlin), můžeme tedy skutečně objektivně začít šlechtit okurky odolné i tímto směrem.