V České republice připadají oslavy Dne stromů na 20. října. Pokud toto datum vychází na všední den, pořádají se různé akce o víkendu, který mu předchází a nebo následuje. V letošním roce připravili bohatý program například v pražském Toulcově dvoře (www.toulcuvdvur.cz). Ve středu 19. října si zde můžete v některé ze třinácti dílen dřevo stromů nejen důkladně osahat, ale také zkusit opracovat.

Muž, který sázel stromy

Tradice oslav stromů má své kořeny v USA, konkrétně ve státu Nebraska. Když si osadník a novinář J. Sterling Morton uvědomil, že má ve svém okolí málo stromů, vyřešil problém po svém - začal v okolí svého domu stromy vysazovat. Svou iniciativou oslovil natolik, že když byl v roce 1872 vyhlášen první celostátní Den stromů (Arbor Day), vysadili jich v Nebrasce přes milion.

O tom, že Julius Sterling Morton (1832 – 1902) stromy skutečně miloval, není pochyb. Jeho sídlo v Nebrasce obklopuje rozsáhlá sbírka stromů a keřů. V parku známém jako Arbor lodge jich roste na 270 druhů. Své místo tu mají duby, javory, kaštany a borovice, ale nechybí ani bohaté jabloňové sady a sbírka více jak 200 kultivarů šeříků. Většinu stromů označují bronzové desky s vyrytými jmény. V průběhu let bylo mnoho stromů zničeno, ale po roce 1990 se začalo s restaurováním jabloňového sadu a tak tu opět rostou legendární odrůdy jako Winesaps, Golden Delicious, Red Delicious, Jonathans a Jonadels.

Slavte podle sebe

Právě Dnes stromů je svátkem, který si můžete oslavit opravdu podle svého. Někdy stačí trochu zpomalit a pozorně se kolem sebe rozhlédnout. Možná budete překvapeni, když zkusíte spočítat kolik druhů stromů roste ve vaší ulici. A pokud se ve svém okolí rozhlédnete opravdu pečlivě, nejspíš objevíte i zbytky starých zahrad či sadů, které vystrnadila moderní výstavba.

Výsadba nových stromů je báječná a chvályhodná věc. Ale neméně důležitá je i další péče o ně – zálivka v době sucha, prořezání starých ovocných stromů, ohrádka kolem kmene, aby nebyla půda úplně udusaná či kmen nesloužil jako patník pro psy.

A pokud bude zrovna pošmourné počasí, které nebude lákat k velké procházce, zkuste si někde najít knížku Muž, který sázel stromy. Novelu, kterou v roce 1953 napsal francouzský spisovatel Jean Giono snadno přelouskají i ti, kteří nemají rádi objemné svazky. Není podstatné, zda její hrdina, provensálský pastýř Elzéard Bouffier, skutečně žil. Důležité je poselství tohoto příběhu přeloženého do mnoha jazyků světa. Připomíná, že každý z nás má ve své moci změnit krajinu ve svém okolí. Stačí zdánlivě málo - odhodlání, trpělivost a vytrvalost.