S bylinkami můžete příjemně pečovat o celou domácnost. Voňavé nálevy z nich připravené lze přidat do vody při úklidu, podobně jako komerčně vyráběné vonné silice. Listy oregána, meduňky i rozmarýny odjakživa sloužily k leštění nábytku, kterému dodaly i lehkou vůni, a přidávaly se rovněž do politur. Spolu s odmašťujícím, antiseptickým octem, případně solí a sodou bylinky zastanou drahé a mnohdy nebezpečné a agresivní čistící prostředky.

Bylinkový sprej s octem

Když do šálku bylinkového octa přidáme lžíci olivového či slunečnicového oleje, vznikne čistící a pečující leštidlo na nábytek.

Bylinkový ocet odstraňuje špínu, mastnotu a vodní kámen z dlaždiček, kohoutků, čistí sporák a troubu, mikrovlnku, lednici. Lze jej přidat do dřezu při mytí nádobí, do vody na stírání podlahy.

  1. Dvě hrsti nasekané směsi bylinek, například máty, rozmarýny, meduňky a levandule, zalijeme ve skleněné nádobě octem.
  2. Ponecháme luhovat na teplém místě alespoň týden.
  3. Ocet přecedíme, přidáme přibližně čtvrtinu měkké vody, a vlijeme do rozprašovače.

Provoněné prádlo a bylinkové poutpourri

Látkové pytlíčky se sušenými bylinkami provoní prádlo v prádelníku a ochrání je před moly – jedinečná jsou v tomto ohledu květy levandule. Trpělivé milovnice bylinek si sušenou levanduli vkládají například i do látkou potažených šatních ramínek.

Sušené směsi bylinek, vložené do misky jako potpourri, poslouží jako zdravé a příjemné osvěžovače vzduchu. Zatímco u některých osvěžovačů na chemické bázi byly pozorovány škodlivé účinky, u bylinek nic podobného nehrozí. Voní sice jemněji, ale také přirozeněji. Přidat k nim můžete také sušené květy růží, citrudsovou kůru...

Zrovna tak čerstvé bylinky ve váze či květináči stále uvolňují malé množství silic, které vytvářejí příjemnou, čistou atmosféru a pozitivně působí na tělo i duši.