Možná to vypadá zvláštně, ale ideálními dny, kdy pořádně zalít zahradu, jsou ty deštivé. „Pokud totiž začne pršet a je pod mrakem, vysoká vzdušná vlhkost zajistí, že téměř žádná voda se neodpařuje. Zalévání je tak nejefektivnější,“ říká spolupracovník časopisu Receptář Vlastimil Šindelář. Problém je v tom, že jen málokdy skutečně prší tak, aby rostliny dostaly dostatek vláhy. Přitom za mírného deště poklesne také teplota a závlaha tak není pro rostliny takovým teplotním šokem. „Zároveň ale déšť provlhčí vrchní vrstvu zeminy, takže voda z konve se pak lépe vsákne ke kořínkům,“ doplňuje Vlastimil Šindelář.

Raději více, než častěji

Pokud má zálivka rostlinám doopravdy prospět, měla by mít voda teplotu blízkou okolí. Obecně je nejvhodnější zalévat těsně před východem slunce nebo naopak později večer. Zkrátka v době, kdy je teplota vzduchu nejnižší. Nejnižší teplota je právě těsně před východem slunce, kdy je také největší vzdušná vlhkost, takže se opět minimalizuje výpar.

„Platí zásada zalévat raději více a méně často, než opačně,“ poznamenává Vlastimil Šindelář a upozorňuje, že zálivku nelze uspěchat. Zalít i relativně malou zahrádku zabere určitě přes hodinu. „Pro údržbu trávníku je ideální automatická závlaha,“ říká Vlastimil Šindelář a pokračuje: „Hezký trávník se totiž bez závlahy v našich zeměpisných šířkách neobejde.“ Ideálním indikátorem, kdy zalévat je rosa. Neplatí to přitom zdaleka jen o trávníku. Pokud je totiž teplo, může se vypařit až 60 procent veškeré vody, kterou ke květinám zalijeme, varuje Vlastimil Šindelář.

Nezapomínejte na větrání

Pokud máte na zahradě skleník, nezapomínejte ani na větrání. Mnoho zahrádkářů samozřejmě napadne větrat, pokud je horko. „Ale i v dešti je dobré skleník otevřít. Pokud totiž venku poklesne teplota, dojde k velkému rozdílu teplot ve skleníku a mimo něj. To způsobí, že se na listech rostlin začne srážet voda a to jsou ideální podmínky pro vznik plísní,“ poznamenává Vlastimil Šindelář. Zkrátka trochu průvanu rostlinám rozhodně neuškodí.