Při dobývání prostokořenných rostlin odpadá při vyjmutí sazenice většina zeminy. Naopak sazenice s balem se vyrývají rýčem i se zemí. Před opadem zeminy je chrání fixační obal (například jutový). U větších sazenic se bal zpevňuje drátěným košem. Díky tomu se při dopravě zemina mezi kořeny nevydroluje. Látkový obal nebo drátěný koš se na balu ponechávají i při výsadbě. Jutovina v půdě zetlí, nepozinkovaný železný drát zkoroduje. Většinou se tento obal rozpadne do 12, maximálně do 24 měsíců.

Zatímco rostliny v kontejnerech můžeme vysazovat téměř celoročně, dřeviny s kořenovým balem (tzv. balové dřeviny) se prodávají hlavně na podzim a na jaře (to souvisí s obdobím, kdy se ve školkách dobývají).

Takto se prodávají např. thuje, cypřiše, borovice, smrky, jedle a tisy. Kupovat bychom neměli rostliny se suchým kořenovým balem, skladované bez zasypání či založení: u nich není jistota, že nepřeschly. Podvodem na zákazníky je uměle vytvořený bal, kdy je do jutového či textilního obalu zemina dosypaná dodatečně. Proto dřeviny nakupujeme u prověřených zahradníků.

Pokud z nějakého důvodu potřebujeme přemístit (přesadit) vzrostlý strom či keř, můžeme kontaktovat specializovanou firmu, která má nejen zkušenosti, ale také příslušnou techniku. Úspěch celé akce závisí nejen na druhu, stáří a kondici stromu (jako optimální se doporučuje věk 30-40 let), ale také vhodně zvolené technice. Některé stroje jsou určeny pro stromy s obvodem kmene maximálně 65 cm, větší si poradí i s kmeny o obvodu do 97 cm.

Existují i obří stroje, které dovedou vyrýpnout bal až o průměru 4 metry a strom přemístit na nové stanoviště. Díky speciálním hydralickým rýčům tyto stroje strom šetrně vyzvednou i s kořenovým balem, který zůstane až z 90% neporušený. Podobné přesuny jsou finančně náročné, ale pokud např. kvůli výstavbě domu či plotu strom "zaclání", nemusí být řešením vždy pouze jeho pokácení.

video