Mezi dřeviny zajímavé svými plody patří i okrasné jabloně (Malus), Cesmína (Ilex), mahonie (Mahonia aquifolium), Hlohyně (Pyracantha), hlohy (Crateagus), skalníky (Cotoneaster) s korálkovitými červenými plody, růže (Rosa) s červenými šípky, pihavky (Gaultheria), jírovce (Aesculus hippocastanum) se známými kaštany a mnoho a mnoho dalších. Stačí jen umět se dívat kolem sebe a nevšední krásu plodů vnímat a poznávat. Tři oblíbené a na pěstování nenáročné druhy si přiblížíme více.

Bílé kuličky pámelníku

Pámelník (Symphorycarpus) známe ze zahrad i parků především jako keř s kulatými plody bílé barvy. Do živých plotů se nejčastěji vysazuje pámelník bílý (S. albus), vzácně pak pámelník červenoplodý (S. orbiculatus).

Husté keře pámelníku jsou naprosto nenáročné, lze je pěstovat ve všech klimatických podmínkách, snesou i silné mrazy, velmi často i zplaňují. Šíří se podzemními výhonky.

Brzy zjara vykvétají růžovobílými květy ve svazečcích, které voní a jsou medonosné. Na podzim pak na keřích vídáme známé a velmi nápadné bobule, které často slouží ke hrám dětí – po rozšlápnutí bobule hlasitě praskají. Kuličky vydrží na keřích jako krásná dekorace po celou zimu.

Růžové tobolky brslenu

Brslenům (Euonymus) se v našich podmínkách také daří. Řada druhů patří do skupiny stálezelených dřevin, ale ty, které jsou zajímavé plody, patří k druhům opadavým.

Těm se v našich podmínkách také daří. Řada druhů patří do skupiny stálezelených dřevin, ale ty, které jsou zajímavé plody, patří k druhům opadavým.

Nejtypičtějším zástupcem druhů s okrasnými plody je brslen evropský (Euonymus europaeus). Jeho plody jsou zvláštní nejen barvou, ale i tvarem. Vytvářejí růžové tobolky, které ukrývají semínko v oranžovém míšku. Vybarvené plody jsou přitažlivé i pro drobné ptáky, kteří semínka s oblibou konzumují. Ale pozor, pro člověka jsou plody jedovaté!

  • Brslen evropský je na pěstování zcela nenáročný a roste i v okrajových částech zahrad.
  • Je vhodný i na zpevnění prudších svahů, protože jeho jemné kořeny mají schopnost ochránit půdu před sesuvy.

Zajímavá je třeba odrůda Red Cascade, která se vyznačuje bohatou násadou intenzivně vybarvených plodů.

Černá pochoutka pro ptáky

Ptačí zob (Ligustrum) je známý využíván především na rychle rostoucí živé ploty. U nás je nejčastěji pěstovaným druhem ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare).

  • Je otužilý, zcela nenáročný, nevadí mu ani silné mrazy.
  • Po sestříhání výborně obrůstá.
  • Vyhovují mu především slunná a polostinná stanoviště.

Na jaře vytváří koncové hroznovité květenství, směstnané květy jsou bílé, drobné a příjemně voní. Na podzim pak vidíme na koncích větví lesklé černé bobule nahloučené v hroznech. Vydrží na keřích až do nového roku a jsou významnou potravou ptáků. Červená šťáva z bobulí se dříve využívala na přibarvování vín, ovšem ke konzumaci vhodný není, je mírně toxický.