Ze žlutých oválných vajíček, která slunéčko pečlivě nalepí na spodní stranu listu, se vylíhnou dravé larvy. Ihned se pustí do likvidace mšic, neunikne jim žádná. Zničit vajíčka slunéčka v domnění, že se jedná o zárodky „škůdců“ je nesmírná škoda – proto připomínáme, jak vypadají.

Dravé larvy

Larvy slunéček sice nelétají, ale jsou přesto velmi pohyblivé. Berušky navíc kladou svá vajíčka záměrně tam, kde budou mít vylíhlé larvy co nejvíce potravy, tedy na mšicemi napadené rostliny. Larvy jsou ještě zdatnějšími pomocníky v likvidaci savého hmyzu než dospělí brouci. Od vylíhnutí do zakuklení spořádají až neuvěřitelných 3000 mšic!

Odpočívající kukly

Aby došlo k pozoruhodné proměně larvy v dospělého brouka, musí projít stádiem kukly. Nejednou se stalo, že pěstitel, který si zapomněl brýle, nebo byl nepozorný, si žlutavé kukly spletl se žlutou mandelinkou. Zvláště larvy mandelinek jsou kuklám berušek velmi podobné, kukly se však nepohybují, zatímco larvy mandelinek hbitě okusují listy.

Slunéčko, které ztratilo tečky

Pokud potkáte červeného, vypouklého broučka, který vypadá jako beruška, ale nemá tečky, nedejte se zmást. Naše nejznámější beruška, slunéčko sedmitečné, se může někdy vylíhnout bez jediné tečky na krovkách. Ostatní druhy slunéček jsou ještě proměnlivější. Všechny však mají lesklé klenuté krovky, které jim dávají tak jedinečný vzhled.

Ne všechna slunéčka jsou dravým postrachem mšic, červců a puklic. Ale i ta býložravá jsou pro zahrádkáře požehnáním, neboť se živí rzemi a padlím.

Domek pro slunéčka

Čerstvě vylíhlá beruška je jasně červená. Ta, která již přezimovala, je tmavší. Teprve po přezimování se slunéčka rozmnožují. Proto je tak důležité poskytnout beruškám na zahradě úkryt. Ponechejte v koutě kupku listí a klacků, trouchnivějící pařez, trochu stařiny. Nebo přichystejte dřevěné krabičky vystlané mechem a senem, se škvírou naspodu, které ukryjete v listí pod stromy.