V roce 2013 byla v areálu Domova sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové otevřena nově zrekonstruovaná bylinková zahrada Josefa Kamela. Na stejném místě byly bylinky možná pěstovány již v období baroka, kdy žirečskou tvrz obývali jezuité. Jak přesně tehdy zahrady vypadaly, nikdo neví, ale principy klášterních bylinkových zahrad zde ctí dodnes. Bylinkám se daří na vyvýšených, dřevem lemovaných záhonech, kde jsou mulčovány slámou. Také pěstované druhy rostlin jsou podobné jako kdysi, vždyť mnohé jsou pro léčivé účinky využívány již od středověku.

Kdo dal jméno kamélii?

Brněnský rodák Josef Kamel (Georg Joseph Camellus, 1661–1706), po kterém je zahrada pojmenována, působil v 17. století jako lékař, misionář řádu jezuitů a botanik na Filipínách, kde také zemřel. Studoval léčivé účinky i systematiku rostlin, založil velkou zahradu a jeho botanické znalosti předběhly dobu. Zakladatel botanické a zoologické systematické nomenklatury Carl Linné po něm pojmenoval okrasný keř původem z Japonska, Camellia japonica, kamélie japonská, a tento keř pak dal jméno celému rodu rostlin Camellia.

Pro radost lidí i motýlů

Bylinky návštěvníka stále překvapují krásou a rozmanitostí. Jeden záhon je složený pouze z různých druhů a variet mát, další z mateřídoušek nebo šalvějí, a přesto působí jako živý obraz. Zahrada je barevná a voňavá od jara do podzimu, stále na ní něco kvete. Včely, čmeláci a motýli sem létají pro sladký nektar květů, mnohé z bylinek jsou medonosné.

Vůně bez bariér

Celkovou podobu zahrady navrhl valtický Ateliér Krejčiříkovi. Je bezbariérová, návštěvníci i klienti josefovského domova na vozíku mohou k bylinkám na vyvýšených záhonech podle chuti přivonět. Zahrada slouží jako chráněné pracoviště, o rostliny pečuje šest zdravotně postižených lidí z okolí a jeden profesionální zahradník. Nechybí v ní prostorné skleníky ani vzorně udržované komposty.

Zdejší lidé, pro které je péče o nemocné i bylinky posláním, chystají stále něco nového. Tento rok založili políčka pro pěstování léčivých bylin, které lze zpracovávat na bylinné sirupy, oleje, octy či soli. První bylinkové výrobky byly k ochutnání na tradičních červencových Svatoanenských zahradních slavnostech bez bariér. Pro klienty Domova sv. Josefa budou v zahradě zanedlouho umístěny pracovní stoly, na kterých budou moci vozíčkáři pohodlně o rostliny pečovat, přesazovat je a množit.

Domov sv. Josefa je střediskem Oblastní charity Červený Kostelec a je to jediné zařízení v republice které pečuje o lidi nevyléčitelně nemocné roztroušenou sklerózou v pokročilém stadiu nemoci.

Pro naši zahrádku

V bylinkové zahradě v Žirči se můžeme nejen potěšit a inspirovat, ale za příznivou cenu zde také zakoupit sazenice běžných i málo známých aromatických a léčivých rostlin, jako jsou parcha saflorová, římský heřmánek, pelyněk absinth, pětilistý žen–šen, pupečník, kadidlová máta, mařinka a mnoho dalších. Dále zahrada nabízí i okrasné trvalky, letničky, pokojovky a sazenice ovocných keřů.

Růžový park

Součástí areálu Domova sv. Josefa je zrekonstruovaný, volně přístupný park. Najdeme v něm vzácné okrasné stromy, jako je například nebývale vzrostlý liliovník tulipánokvětý. V létě však největší pozornost poutá růžové loubí, které kvete všemi odstíny barev od bílé po rudou a návštěvníky osvěžuje růžovou vůní. K odpočinku láká elegantní secesní altán.

Foto: Martin Hlaváček