Ryzí půvab jara se možná ukrývá právě v malých květech sněženek a bledulek, krásných tak jak je příroda stvořila, člověkem nijak nešlechtěných. Těšit se z nich můžete na jarních toulkách přírodou i v příhodném jarním koutku zahrady.

Něžná sněženka

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) rozkvétá často již v předjaří a její bílé květy se potkávají se sněhem. Stačí malý kousek holé půdy, otužilé výhonky někdy prorážejí i vrstvu sněhu. Začíná kvést již od února a pokračuje většinou až do dubna. Sněženky jsou vysoké 10, někdy až 20 cm, na každém stvolu vykvétá jeden květ, půvabně sklopený dolů.

Galanthus znamená mléčný květ. Se svými třemi delšími, vnějšími okvětními plátky a třemi vnitřními, vykrojenými a zeleně lemovanými, je to květ zcela nezaměnitelný. Po odkvětu dozrávají tobolky s drobounkými semínky.

Sněženka kupodivu není náš původní druh. Před pár stoletími se k nám dostala z Turecka a ze Středomoří, rychle zplaněla a dnes si bez ní již jaro nedovedeme představit.

Pěstování pod stromy i u jezírka

Děti mohou sněženky obdivovat, ale nesmějí je ochutnávat. Obsahují podobně jako bledule jedovaté alkaloidy.

Sněženka je dnes ve volné přírodě bohužel ohroženým druhem, kvůli ztrátě vhodných stanovišť i nadměrnému trhání a plenění cibulek. Odnášet si je z přírody je trestuhodné i skutečně trestné. Cibulky pocházející z pěstovaných rostlin si však můžete koupit v zahradnictvích. Rozkvetlé předjaří a jaro na zahradě nevyžaduje žádné velké investice. Stačí několik cibulek, protože sněženky se časem rozrostou – a podobně je tomu i u dalších, nešlechtěných jarních cibulovin. Po několika letech můžete navíc trsy vyjmout ze země, opatrně rozdělit a rozsadit, a to v době květu či ihned po odkvětu. Rozrůstání tak podpoříte a sněženkami ozdobíte více koutů zahrady. Množí i samovýsevem drobných semen, které pomáhají rozšiřovat i mravenci.

  • Sněženkám se bude nejlépe dařit v polostínu a ve stále mírně vlhké půdě bohaté na humus.
  • Krásně vypadají jako podrost pod stromy a keři, především listnatými, které na jaře propouštějí dostatek světla.
  • Uplatní se i na okrajích mokřinky přiléhající k zahradnímu jezírku, kolem potůčků…zkrátka na podobných místech, na jakých rostou v přírodě.

Okouzlující bledulka

Jen málo květů dostalo do vínku takový půvab, jako bledulky a jejich sněhobílé, baňaté zvonkovité koruny zdobené žlutozelenými skvrnkami na okrajích. Podobně jako sneženky kvetou někdy již od února a pokračují až do dubna. Když zjara pokryjí celá údolí potůčků nebo lužního lesa, nabízejí vskutku úchvatný pohled. Bledulkových údolí ale ubývá, i bledulka patří mezi chráněné a ohrožené druhy. Za její úbytek nesou vinu neuvážené meliorace i znečištění krajiny přemírou hnojiv a herbicidů užívaných v zemědělství.

Bledule jarní (Leucojm vernum) mohou být 10 až 30 cm vysoké, a každý stvol stočený nahoře do obloučku nese jeden květ. Ještě vzácnější, kriticky ohrožená

bledule letní (Leucojum aestivum) má květy menší, které jsou na velmi vysokém stonku seskupeny v malém květenství, okolíku. Každý stonek nese tři až sedm kvítků. Kvete sice později než otužilá jarní sestra, ale navzdory názvu dříve než v létě – obvykle v dubnu až květnu.

Pěstování v mokřince

  • I cibulky bledule jarní je možné zakoupit. Ještě ve větší míře než pro sněženky je pro bledulky nezbytná vlhká, nejlépe podmáčená půda.
  • Snášejí i téměř trvalé zamokření.
  • Svědčí jim polostín až stín, nejlépe podobně jako v přírodě pod listnatými stromy, které na jaře propouštějí dostatek vzácného slunce.
  • Na zahradě je proto bledulky možné pěstovat pouze v přirozené či umělé vytvořené modřince, nejlépe v kypré a výživné půdě.
  • Cibulky se sázejí do hloubky 7-10 cm.

Bledulky se za vhodných podmínek snadno množí dceřinými cibulkami i semeny z tobolek, jež uzrají z každého květu. O jejich schopnosti vytvořit pohádkové jarní koberce svědčí dosud zachovalá bledulková údolí.

Tipy na jarní výlet do bledulkových údolí

Údolí říčky Vošmendy, která pramení blízko vysokého nad Jizerou a vlévá se do Kamenice, nabízí dnes již vzácný pohled na přírodní meandry. V nejkrásnější místech, především v horní části toku, je přírodní rezervace zjara plná bledulek a devětsilů.

Rokle Peklo u České Lípy na jaře rovněž rozkvétá bledulkovým kobercem, lemujícím Robečský potok.

Bledulkové porosty dlouhé až dva kilometry spatříte i v lužním Písteckém lese, kterým protéká Ohře (poblíž obce Břežany).

Na Moravě patří k nejkrásnějším bledulkovým královstvím rezervace v údolí Chlévského potoka u vsi Chlébský na Vysočině. Naučná stezka vás provede nejkrásnější částí údolí.

Ještě vzácněji se v naší přírodě vyskytují údolí sneženková, někdy se ale tyto dva druhy nacházejí blízko sebe.