Celoterčník různobarevný (Holodiscus discolor), jeho varieta ariaefolius či kultivar ‚Carneus‘ s růžovými květy patří mezi nejkrásnější dekorativní dřeviny. Elegantní celoterčník vypadá nejlépe jako solitér, můžete ho však vysazovat i jako živý plot. H. discolor var. dumosus má nízký až poléhavý vzrůst a proto je vhodný i do většího alpina.

Jak kvete celoterčník?

Celoterčníky jsou opadavé keře až stromky vysoké 2–4 metry se silnými větvemi a tenkými obrostovými větévkami. Kvetou koncem června až počátkem července drobnými krémově bílými nebo lehce narůžovělými květy hustě seskupenými do dlouhých (10–15 cm), převisajících a přitom půvabných lat. Listy jsou také poměrně velké (4–8 cm) a mají světlezelenou barvu. Plod je krátká stopkatá nažka.

Pěstování

  • Na stanoviště není celoterčník nijak zvlášť náročný a je naprosto otužilý.
  • Nejlépe roste v mírném polostínu.
  • Daří se mu ve výživné, humózně hlinité, spíše vlhčí, kyselejší a propustné půdě.
  • Pokud chcete celoterčník vysazovat, vyberte nepřestárlé, asi 2–3leté keře. Výsadba je možná na podzim i na jaře.
  • Při výsadbě prostokořenných rostlin odstřihněte pouze poškozené kořeny a nadzemní výhonky zakraťte asi na třetinu až polovinu, případně vystříhejte slabé a přebytečné výhony.

Řez podporuje kvetení

Chcete–li, aby keř opravdu bohatě kvetl, přistupte občas ke zmlazovacímu řezu, který posílí tvorbu nových květuschopných výhonů. Při takovém zásahu vyřežte nejstarší a nejsilnější větve až k zemi. Pokud keř od mládí zmlazujete průklestem, prodloužíte jeho regenerační schopnost. Staré zanedbané keře ovšem po silném průklestu špatně regenerují, což se projeví slabším růstem a nepatrnou květní násadou. Nepomůže– li ani vydatné přihnojení a zálivka, je lepší staré keře nahradit novými sazenicemi.