Oblíbené gerbery lze pěstovat pro řez i jako pokojové rostliny. Ať už je máme ve váze či v květináči, v obou případech prozáří pestrobarevnými květy celý byt.

Pevné stonky a plně rozvinuté, trvanlivé květy

Většinu lidí, kteří si kupují květiny, možná tahle otázka ani nenapadne, ale odborník na první pohled rozpozná rozdíl mezi kyticí gerber z českých skleníků a kyticí z květů dovážených. Rozdíl v kvalitě „českých“ květů a těch dovozových je značný.

  • Kvalitní a vyzrálé květy „našich“ gerber mají především pevný stonek, který se neohýbá, jsou plně rozvinuté a vybarvené a mají zralé prašníky.
  • Dovážené květy jsou na rozdíl od „našich“ rostlin pěstované v podmínkách optimálních pro rychlost růstu květů, ne však pro jejich vyzrávání. Stonky těchto květů mají velké buňky a řídká pletiva, proto se tak snadno ohýbají a bez vydrátování je není možné udržet ve vzpřímené poloze.

Na první pohled tedy lze poznat, že vydrátované květy jsou dovozové a kytice z pevných, plně rozvinutých květů jsou tuzemské produkce.

Další podstatný rozdíl je v trvanlivosti květů.

  • Dovozové gerbery jsou po sklizni skladované v chladírnách, což výrazně snižuje jejich trvanlivost ve váze, kde pak vydrží pouze 5–7 dnů.
  • Čerstvě uříznuté květy pěstované v podmínkách, kde mohou plně vyzrát, vydrží ve váze při teplotách kolem 20 °C 10–20 dní, někdy i déle, za vyšších teplot pak průměrně kolem 12 dnů (životnost květů je také závislá na odrůdě).

Podobné je to i s rostlinami v květináčích. Dovozové gerbery bývají také pěstované v podmínkách nejvhodnějších pro „rychlost“ růstu, nejsou tudíž dostatečně vyzrálé a otužilé a bývají tak náchylnější na choroby, škůdce a náhlé či výraznější změny podmínek. Rostliny z českých pěstíren, kde se používají tradiční metody, mají pevné, sytě vybarvené listy a jsou mnohem odolnější.

Pěstování gerber, aneb rady od pramene

Gerbery jsou na pěstování poněkud náročnější než většina jiných pokojových květin, a tak nám určitě pomohou rady zkušeného pěstitele Vladimíra Šarouna z Řevnic, který se pěstování gerber věnuje již více než 30 let:

  • Gerbery mají rády dostatek čerstvého vzduchu a světla. Přes léto jim vyhovuje slunné a teplé místo – ať již v dobře větraném skleníku, na balkonu nebo terase či u slunného okna v bytě.
  • Prospívá jim také letnění – rostliny mají při pobytu venku pevnější a kompaktnější listy a bývají odolnější proti chorobám a škůdcům.
  • V zimě vyžadují gerbery nižší teploty – k úspěšnému přezimování a založení květů potřebují zimování na světlém stanovišti při teplotách kolem 10 °C a přibližně v lednu až únoru pak na období zhruba čtyř týdnů snížení teplot asi na 5 °C a poté opět zvýšení na 10 °C.

Pokud necháme gerbery přes zimu v pokojové teplotě, budou oslabené, náchylné k napadení chorobami, a pokud vůbec zimu přežijí, nástup kvetení nebude spontánní a květů je málo. Ideální je tedy pěstovat gerbery v chladných sklenících či v zimních zahradách, v moderních bytech jim můžeme vhodné zimování zajistit na zasklených balkonech, terasách, chladných světlých chodbách či v halách. Protože obdobné podmínky pěstování vyžadují i kaktusy a sukulenty, jsou gerbery logicky vhodnými doplňkovými rostlinami pro kaktusáře.

Kvalitní zemina a hnojení pro zdraví a krásu gerber

„Gerbery jsou náročné na kvalitu substrátu,“ upozorňuje dále Vladimír Šaroun. „Zemina musí být výživná a dobře propustná. Vhodná je například směs kompostové zeminy, rašeliny a perlitu v poměru 4:2:1 s přídavkem vápence tak, aby výsledné pH směsi bylo kolem 5–6,5. Substrát bychom měli udržovat stále mírně vlhký a bez velkých výkyvů v zálivce – při přeschnutí rostliny rychle vadnou, při dlouhodobějším přemokření zase hrozí rychlé rozšíření houbových chorob. V době růstu a květu je nezbytná dostatečná výživa, proto rostliny hnojíme pravidelně. Hnojit můžeme asi pětinovými dávkami hnojiva při každé zálivce nebo plnou dávkou přibližně jednou za týden až 14 dní, podle vegetačního období. "

Pozor na mšice, molice a svilušky

"Ze škůdců gerbery nejčastěji napadají molice, mšice a svilušky. Škůdci se vyskytují především na spodní straně listů, kde vysávají šťávy z buněk rostlin. Květy ničí i třásněnky, které mohou na rostliny přenášet též virová onemocnění. Gerbery mohou být také napadeny některými houbovými onemocněními, např. plísní šedou a dalšími. Preventivně proti všem houbovým nemocem pak rostliny udržujeme v dobré kondici – dopřejeme jim tedy slunné, dobře větrané místo, přiměřenou zálivku (nejvíce jim škodí přemokřování substrátu) a správný postup zazimování“ radí pěstitel.

Paleta barev

Gerbery se pěstují již více než 100 let, na počátku kulturního pěstování gerber stála Gerbera jamesonii původem z jižní Afriky, která je v Evropě pěstovaná již od roku 1887. Na přelomu 19. a 20. století se začaly objevovat první kříženci a od té doby patří gerbery stále mezi nejoblíbenější květiny. Zaujmou krásnými jednoduchými i plnými květy ve výrazných, převážně pastelových barvách a v odstínech od bílé, přes růžovou, žlutou, oranžovou, červenou až temně rudou i v jejich kombinacích. A především kvetou téměř celý rok: nakvétají, dle teplot přibližně od února až března, vrcholu násady květů dosahují v květnu až v červnu a dokvétají až do začátku zimy.

Gerbery ve váze

Před naaranžováním květů do vázy je důležité stonky rozříznout do rozštěpu a do vázy nalít jen tolik vody, aby bylo ponořeno jen asi 2–5 cm stonku. Při prvních náznacích zakalení vodu vyměníme. Pokud zhnědnou konce stonků, seřízneme je a opět je rozřízneme do rozštěpu.