V zahradách rodinných domků, kde není problém rostliny přenést na zimu do chladných prostor, by neměly chybět krásné, užitečné a voňavé stromky, jako je myrta, vavřín nebo citrónová verbena. V zimě nesnesou mráz, ale bez problémů přezimují i na velmi chladném místě, verbena dokonce i po tmě. Velmi dobře snášejí řez a tvarování. Mají rozmanité použití v kuchyni, například jako koření při vaření a grilování, i zajímavé využití v léčitelství.

Citrónová verbena

Aloysia triphylla, nazývaná citronová verbena, pochází ze Střední a Jižní Ameriky, odkud ji do Evropy dovezli Španělé. Celý keř krásně voní po citronech a jeho lístky se používají k dochucení nápojů i jídel.

  • Vůně rostliny působí antidepresivně, uklidňuje, pročišťuje vzduch.
  • Verbenu lze použít i na zmírnění akutních bolestí zubů.
  • Lístky také můžeme použít pro ovonění pokrmů, u kterých by nám vadila kyselá chuť citronů.

Verbena nesnese mráz a proto ji lze pěstovat pouze jako přenosnou rostlinu. Na podzim stromek opadává a přes zimu tedy nepotřebuje tolik zalévat, nevyžaduje ani světlo a lze jej uchovat třeba v chladné garáži. Dobře snáší sestříhnutí a obráží i ze staršího dřeva.

Vonná myrta

Tento stálezelený keř s drobnými lístky (Myrtus comunnis) se u nás pěstuje jako nádobová rostlina, protože naše zimy nevydrží. V bývalé Jugoslávii, v Itálii i kolem Středozemního moře však roste bez problémů venku. Vytváří zde husté keře vysoké až 3 m.

Myrtovými snítkami, které mají symbolizovat dlouhý život a štěstí, se zdobí svatebčané. Myrta také příjemně voní, její větvičky se používají k vykuřování a do voňavých směsí. Používá se i v lidovém léčitelství či likérnictví.

Keře myrty se dají dobře tvarovat.

Tento keř krásně kvete drobnými bílými kvítky, které v chladu zrůžoví a po odkvětu vytvářejí drobné bobule modročerné barvy a mírně nasládlé, terpentýnové příchuti. Rostlina i plody mají dezinfekční účinky.

  • Z čerstvých větviček lze připravit čaj vhodný při onemocnění průdušek, který je v důsledku vysokého obsahu terpentýnů mírně zakalený. Pro zjemnění chuti do něj můžeme přidat šťávu z mandarinky, která čaj zjemní.
  • Plody lze sbírat a přidávat k masu podobně jako jalovčinky, anebo je naložit do režné a vyrobit si domácí likér proti chrapotu.

Myrty snášejí teplotu kolem nuly. Ideálním místem pro jejich přezimování byly verandy starých domů, kde se netopilo a kde byl dostatek světla. Myrta je stálezelený keř, proto musí zimovat na světlém místě, zeminu je nutné udržovat přiměřeně vlhkou, aby nezaschla a rostlině neopadaly listy.

Během léta může myrta růst jak na plném slunci (při dostatečné zálivce), tak i v polostínu.