I spadané listí je cenné

V pondělí , úterý a ve středu prochází přibývající Měsíc znamením Ryb. Živlem dnů Ryb je voda, energie je ženská, vodnatá a posiluje především listy rostlin. Co s padajícím listím ve dnech listu? Část se hodí na kompost nebo výrobu listovky, ale na záhonech cibulovin či stínomilných okrasných rostlin pod stromy je ideální zimní ochranou a mulčem v jednom, je zbytečné ho odsud. Při podzimním úklidu zahrady bychom měli ponechat alespoň v jejím klidném koutě, nejlépe pod keřem, kupku kamení a dřeva, staré trávy, listí a větví. Jinak u nás užiteční pomocníci - ježci, slunéčka, čmeláci, ještěrky - nenajdou žádný úkryt k zimování.

Protože ryby neodlučně patří k vodě, pozornost můžete věnovat i zahradnímu jezírku. Odumřelé části rostlin, které se rozkládají ve vodě, odstraňte – ale suchá stébla čnící nad hladinu ponechejte až do jara, rostliny chrání a umožnují i výměnu plynů, když hladina zamrzne.

Úplněk v Beranu

Od čtvrtka do soboty prochází Měsíc znamením Berana, přičemž ve čtvrtek nastává úplněk a v pátek a sobotu začne luna ubývat. Měsíc v úplňku působí na rostliny nejmocnější silou. Jeho vliv se soustředí především na nadzemní části, které podporuje v růstu a zrání. Plody nasbírané v den úplňku zvláště účinně podpoří zdraví. Nehledě na znamení můžeme v tento den i sázet cibuloviny, růže a další dřeviny. Výsadby v den úplňku jsou malým rituálem, který potěší zahradu i zahradníky.

Živlem dnů je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin – a sklizeň těch nejpozdnějších pomalu končí. Zrají šípky, které poskytnou přirozený a bohatý zdroj vitamínů po celou zimu. Sklízet je můžeme z růží planých i pěstovaných, velké a kvalitní plodí například růže svraskalá, přímo pro šípky pěstujeme růže dužnoplodé. Stále ještě můžeme sklízet a zpracovávat chutné a léčivé plody sladkoplodého jeřábu, hlohu, dřínu…

Nedělní nastýlání

V neděli prochází ubývající Měsíc znamením Býka. Živlem dne je země, energie je klidná, ženská a posiluje především kořeny rostlin. Výživu jim už dodávat nemusíte, rostliny se připravují ke spánku. Ocení ale ochrannou přikrývku z mulče, která je chrání před změnami teplot i vysycháním a půdě celkově prospívá. Nejpřirozenějším mulčem je listí – s výjimkou nemocných stromů je zbytečné ho hrabat všude, na trvalkových záhonech poslouží jako peřina a na jaře se rozloží. Z přebytků můžete vyrobit kvalitní listovku, jemný lehký substrát, který nahradí rašelinu.