Stále častěji se Eremurus objevuje v zahradách i na veřejných prostranstvích. Díky mohutnému květenství je počátkem léta skutečně nepřehlédnutelný. U některých druhů dorůstá květní stvol více než dvoumetrové výšky. A co víc – na záhoně si pohled na tuhle elegantní krásku můžete díky postupnému nakvétání užívat až tři týdny.

Mořská hvězdice, pouštní svíce či liščí ohon

Rostlina si pro svůj vzhled vysloužila řadu přezdívek. Vědecký název Eremurus odkazuje na místa výskytu i tvar květenství. Vznikl ze slov eremos (step) a oura (chvost). V češtině dostala rostlina název liliochvostec, ale dočtete se o ní také jako o pouštní jehle nebo Kleopatřině jehlici. Označení mořská hvězdice zas upomíná na tvar hlíznatých kořenů. Se vzhledem rostliny si pohrály i další jazyky. Například v angličtině se jí říká desert candles (pouštní svíce) nebo foxtail lilly (liščí ohon).

Zelenina, lepidlo nebo zahradní kráska?


Kdysi se mladé výhonky druhu Eremurus spectabilis prodávaly na trzích Krymu, Kavkazu a Kurdistánu jako zelenina k vaření, z kořenů se vyrábělo lepidlo. Dnes jsou však tyto rostliny ve své domovině většinou chráněné.

V zahradách se nejčastěji pěstují kultivary kvetoucí žlutě, bíle, oranžově, růžově až hnědě. U nás liliochvostec kvete obvykle v červnu a červenci. Částečně nakvetlé lodyhy se používají také k řezu. Ve váze vydrží postupně dokvétat i týden.