Podzimní truhlíky můžete sesazovat různými způsoby. Vybírejte ale vždy rostliny s podobnými pěstebními podmínkami. Sesazujte společně suchomilné rostliny, v jiném truhlíku můžete mít rostliny, kterým se daří spíše v kyselejším substrátu nebo zemině. Možná si ale zvolíte takovou sestavu rostlin, která bude barevně perfektně ladit, nebo vsadíte na bylinky. Rozhodnutí je už na vás, jen připomínáme, že nikdy není od věci přizpůsobit barevně výsadbě i samotné truhlíky.

Rostliny, na které se můžete spolehnout

Dlužichy (Heuchera), africké kopřivy (Coleus), macešky zahradní (Viola x wittrockiana), libavky (Gaultheria), vřesy (Caluna) a vřesovce (Erica), voskovka (Begonia semperflorens), afrikány (Tagettes), netřesk (Sempervivum), starček (Senecio), hebe (Hebe carnosula a buchanania), kostřava (Festuca), která tvoří nízké husté kopečky tenkých úzkých listů, břečťan (Hedera), zakrslé konifery, krušpánek neboli buxus, okrasná kapusta (Brassica oleracea) var. sabauda nebo capitate nebo bramboříky (Cyclamen), jejichž robustní variety snesou i teploty okolo 5 °C. Běžně se teplota při jejich optimálních pěstebních podmínkách pohybuje okolo 10–15 °C, mráz ale nesnesou. Všechny tyto rostliny se pro výsadbu do podzimních okenních truhlíků skvěle hodí.

1) I růžová může být barva podzimu...

Do 60 cm truhlíku vysaďte společně libavku polehlou, vřes obecný s růžovou nebo bílou barvou květenství, okrasnou kapustu, růžově kvetoucí mini chryzantému a chryzantému s oranžovo hnědým nebo žlutým květem a svěže zelený cypřišek Lawsonův. Zvolte kyselejší zeminu, ideálně substrát pro rododendrony, nebo rašelinu. Vyšší rostliny vysaďte podél zadní stěny truhlíku, která bude blíže k oknu, zatímco nižší rostliny do jejich popředí. Do středové části nebo do obou rohů vysaďte po dvou exemplářích břečťanu.

2) Rozchodníků ráj

Tato varianta je naprosto univerzální, co se umístění týče. Můžete ji mít jak na stinném, polostinném, tak i na slunném místě. Hodit se bude tedy kterýkoli okenní parapet. Do většího truhlíku, může být i samozavlažovací, vysaďte společně několik druhů rozchodníků (Sedum). Vsaďte na variety rozchodník nachový, kamčatský a makinoi (Sedum makinoi). Přidejte cypřišek Lawsonův a bílovorůžovou varietu zběhovce (Ajuga). Tato zcela originální sestava bude jistě k vidění jen na vašich oknech.

3) Dominanta s bramboříkem

Tato výsadba vynikne v oválné zinkové nádobě nebo v proutěném bílo-šedém košíku s dostatečnou drenážní vrstvou. Vrbina penízková (Lysimachia nummularia), ostřice ošimenská (Carex oshimensis) brambořík perský (Cyclamen persica) s růžovým nebo červeným květem a dlužicha (Heuchera ´Palace Purple‘), jejíž listy se dokonale vybarví, jakmile poklesnou teploty. Takováto výsadba by měla mít své místo na polostinném nebo slunném parapetu.

4) Kombinace suchomilných rostlin

Na vaše truhlíky v oknech moc neprší a vy je navíc zapomínáte zalévat? Nevadí, zkuste výsadbu, do níž použijete vesměs suchomilné rostliny. Ty by stejně z přemíry zálivky nebo častého deště uhynuly, takže, když je zapomenete občas zalít, spíše jim prospějete. Kostřava ovčí (Festuca ovina) kostřava stříbrná (Festuca glauca) budou zjemňujícími prvky tohoto truhlíku. Přidejte starček přímořský (Senecio ceneraria) rovněž se stříbrnými listy a nakonec stříbrnou sestavu doplňte krásnohlávkem (Celocephalus brownii). Jako dominantní rostliny zvolte například růžové nebo červené bramboříky (Cyclamen persicum). Výsadbu vylaďte ideálně s černým truhlíkem nebo se šedostříbrnou zinkovou nádobou.

5) Zdraví na dosah ruky

Pokud jste si přes léto přivykli na časté používání čerstvých bylinek, máme pro vás nápad, který vás jistě zaujme. Vysaďte si do truhlíku bylinky a dejte si je na parapet u kuchyňského okna, abyste je měli neustále po ruce. Ústředním bodem výsadby by se mohla stát chilli paprička (Capsicum) s výrazně rudými plody, z klasických bylinek vysaďte dobromysl (Origanum), mátu peprnou (Mentha piperita), smil italský (Helichrysum italicum)a alespoň jednu rostlinu tymiánu (Thymus). Přidat můžete rozmarýn (Rosmarinus), který v pohodě zvládne venku i teploty, které se pohybují jen okolo 10 °C.

Zapojíte-li vlastní fantazii a přidáte k dílu kousek svého tvořivého ducha, jistě vzniknou úžasné podzimní dekorace, kterými bude radost se pochlubit právě na okenních parapetech. Volná místa mezi rostlinami můžete doplnit miniaturními okrasnými dýněmi anebo větvičkami mochyně židovské, případně větvičkami se šípky. Můžete si vyrobit třeba i veselý okenní truhlík z hub. Ikdyž to budou třeba jen mochomůrky červené vyrobené z plastových kuchyňských stěrek, mohou vypadat přímo úžasně. Dobrou zprávou je, že mnohé z rostlin, které zde uvádíme, zůstávají v zajímavé dekorativní podobě i tehdy, když zmrznou.