Aby kvetly, vyžadují mečíky (Gladiolus) od pěstitele poměrně pečlivé zacházení. Je třeba jim poskytnout výživnou půdu a vhodné hnojení i příznivé stanoviště. Na podzim je pak třeba hlízy sklidit a správně uskladnit do příštího jara.

Výsadba hlíz

  • Měli bychom je vysazovat na slunné místo do předem připravené půdy až koncem dubna podle počasí.
  • Asi dva týdny před výsadbou půdu dohnojíme plným hnojivem (NPK nebo Cererit) po 50 g na 1 m2 záhonu. Půda musí mít dostatek živin a humusu, mečíky však nesnášejí přímé hnojení nerozloženými organickými hnojivy (např. kravský hnůj).
  • Rostliny každým rokem vyžadují nový záhon, abychom omezili výskyt škůdců (především třásněnky) a houbových chorob.
  • Hlízy vysazujeme do hloubky 8–10 cm (je třeba to dodržet).
  • Vysazené hlízy důkladně zalijeme, ale poté je zaléváme, jen pokud přirůstají – příliš vody může škodit.

Péče během vegetace

Během vegetace je třeba na záhonu často kypřit půdu. Počátkem června pak mečíky přihnojíme dávkou 20 g ledku amonného s vápencem (LAV) na 1 m2 a počátkem srpna opět Cereritem. Jen s dostatkem výživy mečíky nasadí velké množství krásných velkých květů. Zásobní hlíza by měla dorůst obvodu alespoň 14–15 cm, při obvodu menším než 10 cm většinou nevykvete.

Řez květů

Mečíky pěstujeme především jako okrasné a dekorační květiny k řezu.

  • Odřezáváme květné stvoly v době, když rozkvétá první spodní květ – ve váze či v kytici pak vydrží nejdéle.
  • Stonek řežeme s jedním až dvěma lodyžními listy. Ostatní listy nesmíme poškodit, protože nová hlíza začíná intenzivně růst až po odřezání květů.

Neupotřebená květenství rovněž odřízneme, takže záhony mečíků už příliš krásy nenabízejí. Ovšem je třeba o ně dále pečovat a až do sklizení hlíz je zhruba v dvoutýdenních intervalech ošetřujeme proti chorobám a škůdcům.

Sklízení hlíz

Hlízy mečíků jsou jednoleté, nad vysazenou hlízou vyrazí nová hlíza s kořeny. Koncem září a počátkem října zkušení pěstitelé spodní starou hlízu oddělí a uskladní pouze hlízu novou.

Vrchní slupku nové hlízy po vyjmutí z hlíny necháme zaschnout, slupku oddělíme a hlízu uložíme do suché místnosti s teplotou 2–8 °C. Je vhodné uložené hlízy prosypat dezinfekčním práškem a na jaře hlízy před výsadbou namořit (např. v roztoku Bavistinu, Herpanu nebo Captanu). Tyto přípravky jsou vhodné i proti houbovým chorobám (botrytida, fusarium, septoria, stromatinia). Proti nejčastějším škůdcům jsou účinné prostředky Actelic, Karate, Nurelle nebo Vertimec, případně Brool.