Nejčastěji pěstovanými druhy muškátů neboli pelargonií jsou muškáty páskaté (Pelargonium zonale) a v poslední době také muškáty převislé (Pelargonium peltatum), které jsou spolehlivou pokojovou a balkonovou květinou pro začínající i zkušené pěstitele. Abychom mohli úspěšně pěstovat mnoho roků opakovaně bohatě kvetoucí muškáty, musíme jim zajistit nejzákladnější podmínky.

Čtyři zásady pro úspěšné pěstování muškátů

  • Staniště musí být dostatečně světlé, spíše slunné v jarním a letním období. V pozdním podzimu a zimním období pak muškáty umístíme v chladnější místnosti s teplotou mezi deseti a patnácti stupni Celsia.
  • V letním období za bujné vegetace a na slunném stanovišti (zvláště pak na volném balkonu) je třeba rostlinám dopřát vláhu téměř denně, i když muškáty v případě potřeby vydrží bez vody i několik dní a znovu se po zalití vzpamatují.
  • Podmínkou úspěšného pěstování muškátů je pravidelné a vydatné přihnojování v době od konce jara do začátku podzimu. Snad nejvýhodnějším způsobem přihnojování je rostliny zalévat silně naředěným výluhem z dobrého kompostu nebo slepičího zákvasu.
  • V zimě musíme zálivku omezit, rostliny vůbec nehnojíme a dopřejeme jim růstový klid. Všechny druhy muškátů v zimním období lépe snesou přísušek než přemokření, kdy voda rostlinám „utopí“ kořeny, které pak začnou zahnívat a muškáty většinou nepřežijí.

Hnojivo z vlastní zahrádky: kompostový výluh a zákvas ze slepičinců

Základní výluh připravíme z jednoho objemového dílu dobrého kompostu, který zalijeme pěti díly vody a necháme odstát dva až tři týdny na teplém místě. Slitý výluh pak naředíme vodou opět v poměru 1:5.

Zákvas ze slepičího trusu připravíme opět z jednoho dílu trusu a pěti dílů vody, které necháme na teple vykvasit dva až tři týdny. Poté slitý zákvas ředíme také v poměru 1:5.

Probouzení muškátů po zimním spánku a množení z řízků

Muškáty přezimované na světle v chladné místnosti se za pošmourných zimních dnů často nepěkně vytáhnou do výšky.

  • Rostlinám odstraníme odumřelé části i neduživé výhony.
  • Ostatní přerostlé výhony sestříhneme na délku 15–25 centimetrů.
  • Z odstříhnutých výhonů pak můžeme nařezat asi deseticentimetrové řízky, ze kterých si snadno vypěstujeme nové rostliny.

Řízky zasadíme do písčito–kompostového substrátu, kde při mírné zálivce velmi rychle zakoření. Substrátem plníme hlubší kořenáčky o průměru 6-8 cm. Na dně nesmí chybět drenážní otvor. Do každého kořenáčku zapíchneme vždy po jednom řízku.