Jarmanka – trvalka sezóny 2018

Jarmanky mají jak svoje planě rostoucí zástupce, tak mnoho šlechtěných kultivarů. Rod jarmanek zahrnuje přibližně 10 druhů trvalek, z nichž některé planě rostou v lesích střední až jihovýchodní Evropy a některé i v Malé Asii. Jarmanky patří do skupiny miříkovitých, stejně jako petržel, celer a mrkev.

Tyto elegantní poměrně vysoké trvalky jsou opravdu dlouhověké, i když rostou v nepříliš uspokojivých podmínkách. To je jedna z jejich nesporných výhod. Jejich okouzlující zjev, netradiční tvary a barvy květů s nápadnými podpůrnými listeny jistě výraznou měrou přispěly k tomu, že jarmanky byly vyhlášeny Českým spolkem perenářů trvalkou sezóny 2018.

Květy vzhledu hvězdy

Rostliny působí velmi zajímavě díky svým dlanitě děleným listům, i když nekvetou. Ovšem tím hlavním, proč jarmanky vysazujeme do svých zahrad, jsou jejich hvězdovité květy. Jarmankám se proto říká také hvězdovky, a to podle latinského rodového jména Astrantia. Jakmile se plně rozevře široký límec jejich listenů, není pochyb o tom, že dostaly jméno hvězdovka oprávněně.

Kam jarmanky umístit na zahradě

Vzhledem k tomu, že se jarmanky vyskytují přirozeně spíše pod keři a stromy, v listnatých lesích a v křovinách, dávají přednost stinným a polostinným plochám. V suchu trpí. Jsou-li na plném slunci, je třeba počítat s jejich pravidelnou zálivkou. Zvlášť skvěle se hodí pro výsadbu do menších skupin v zastíněných partiích. Humusem a živinami zásobený substrát je pro jejich růst naprosto ideální.

S jakými rostlinami jarmanky kombinovat

  • Působivé kombinace vytvoříte na zahradě například při osázení záhonu ocelově modrou amsonií (Amsonia tabernaemontana) a tmavě růžově kvetoucí odrůdou jarmanky Astrantia ‘Rosensimfonie‘ anebo ‘Primadona‘.
  • Další variantou společné výsadby může být duo: jarmanka větší odrůda Claret (Astrantia major ‘Claret‘) a šalvěj hajní (Salvia nemorosa). Tato odrůda jarmanky patří k těm nejtmavším s tmavě červenými až purpurovými květy a výškou 60–70 cm. Kvete od června do srpna.
  • Vyzkoušejte také kombinaci jarmanek a kakostů (Geranium), nebo kuklíků (Geum). Další možnost nabízí vzájemné sesazení kapradin a dlužich (Heuchera) v kombinacích s různě zabarvenými varietami jarmanek. Tmavě růžová ‘Ruby Cloud‘ nebo opravdu velkokvětý druh Astrantia maxima, který patří mezi původní botanické druhy, v jejich společenství dokonale vynikne.
  • Kultivary Snow Star a Shaggy jsou poddruhy jarmanky větší (Astrantia major subsp. involucrata). Dají se snadno poznat podle zelenobílých květů jako s potrhanými listeny. Budou skvělými společníky pro panašované druhy bohyšek, jako jsou například Hosta undulata 'Mediovariegata nebo Hosta 'Wide Brim'.
  • Skvěle se jarmanky dají kombinovat i s trávami, například se zlatolistou ostřicí (Carex elata) 'Aurea'. Pro oko přitahující pozornost můžete mezi trsy trávy vysadit ještě cibule okrasného česneku.

Množení rostlin

Jarmanky se dokážou množit samovolně tím, že uvolňují do svého okolí vyzrálá semena. Právě čerstvá semena mají nejvyšší klíčivost. Botanické druhy množíme semeny. Ve většině případů se však využívá množení dělením rostlin. Ke kvalitním semenným odrůdám dostupným na našem trhu patří tmavě růžová ‘Primadona‘, ‘Rosensinfonie a o odstín tmavší ‘Ruby Cloud‘. Pokud rostliny vyséváme v dubnu, musíme nejprve provést stratifikaci – chladové ošetření semen. Následně se pomalu postupně zvyšuje teplota až na +5 až +12°C, kdy rostlinky klíčí nejlépe.

Vegetativní množení provádíme po odkvětu rostlin. Naprosto nám k tomu postačí malé oddělky. Rostliny, které máme předpěstované v nádobách, vysazujeme buďto od srpna do září, nebo od dubna do května příštího roku. Pří výsadbě udržujeme vzdálenost cca 30 cm mezi jednotlivými rostlinami.

Poslední roky se jarmanky staly floristicky velmi ceněnými rostlinami, které nyní udávají trendy v květinových vazbách.

Jedinou chorobou, která jarmanky napadá, je padlí, vznikající při velkém suchu a nedostatečné cirkulaci vzduchu.