Ideálním řešením není ani rezignace na jakoukoli péči. A to ani v případě, že máme dostatečně velkou zahradu. Mnohé keře vysloveně pookřejí, pokud čas od času odstraníme víceleté výhony.

Vlastimil Šindelář, spolupracovník Receptáře a zkušený zahradní expert, vám ve videu ukáže, kdy a jak můžete kvetoucí okrasné dřeviny ostříhat či prořezat. Zároveň upozorní, kdy je lépe stříhat opatrně a naopak, které dřeviny snesou i velmi razantní zásah. Hned v úvodu videa poradí i těm, kteří milují rychlá a jednoduchá řešení: kvetoucí keře stříhejte po odkvětu. V závěru však vysvětli, že ani toto pravidlo neplatí absolutně. Výjimku představují například některé druhy růží, které jsou okrasné nejen květy, ale tvoří i velké šípky, ale třeba také ptačí zob či pámelník. Tyto keře obvykle po odkvětu nestříháme, abychom se nepřipravili o podzimní krásu plodů, které bývají zároveň oblíbenou potravu pro ptáky.

Doporučujeme věnovat 4 minuty na shlédnutí videa. Snáze si zapamatujete co, kdy a jak pro budoucí krásu okrasných keřů máte udělat.

Zdroj: Youtube

Zatímco časně kvetoucí zlatici (lidově zvané zlatý déšť), je vhodné seříznout krátce po odkvětu, u keřů kvetoucích až počátkem léta naopak stačí počkat až na podzim (např. u některých druhů vajgélií).

U šeříku si můžete vybrat, zda po odkvětu pouze ostříháte (vylámete) odkvetlá květenství, aby se keř nevysiloval tvorbou semen. Pokud vám však některé větve překážejí, nebo už jsou příliš vysoké, můžete tento keř seříznout velmi radikálně. Klidně se při procházce ve svém okolí chvíli zaměřte na keře. Všímejte si, jak je deformuje přílišné zastínění (vysoké keře se táhnou za sluncem) i jak vypadá jejich vzhled (habitus) ve volném prostoru (zda se rozrůstají spíše do šířky nebo do výšky). Právě šeříky obrůstají snad nejsnadněji i ze silnějších větví.