Kopretina řimbaba je nazývána též kopretina římská, Pyrethrum roseum nebo Chrysanthemum coccineum. Pochází z Kavkazských luk, na našich zahrádkách je ovšem pěstována již po staletí, v teplejších oblastech i zplaněla. Hodí se do trvalkových záhonů, pěkná je i ve váze, kde velmi dlouho vydrží.

Kopretina proti bolesti

Řimbaba nám může pomoci při řadě obtíží. Nálev ze lžičky kvetoucí natě na šálek vody je osvědčený především při bolestech hlavy. Látky v řimbabě obsažené skutečně potlačují bolest a rozšiřují cévy, takže mohou přinést znatelnou úlevu i při migréně – proti bolestem se rostlina pravděpodobně užívá už po tisíce let. Pokud se o nás pokouší bolest hlavy a máme řimbabu na zahrádce, můžeme ihned rozžvýkat její hořký list. Také při horečce a zánětech může pomoci, příznivý účinek může mít i na bolavé klouby či střevní obtíže. Může však vyvolat i alergické reakce, nesmí se užívat v těhotenství, nebo spolu s léky na ředění krve. Nikdy ji neužíváme po delší dobu nebo ve větším množství.

Pěstování

Řimbaba je až 80 cm vysoká, ale můžeme pěstovat i nízké, jen do 30 cm dorůstající kultivary. Vyšší kultivary mohou vyžadovat oporu. Nižší se hodí i pro pěstování v nádobách.

  • Řimbabě svědčí plné slunce, výživná půda a dostatek vláhy.
  • Za holomrazů vyžadují kořeny ochranu mulčem.
  • Mulčování jí svědčí i v létě, protože udrží v půdě vláhu a podporuje tvorbu humusu.
  • Po odkvětu kopretiny množíme dělením trsů.
  • Vypěstovat je lze i ze semen, které vyséváme na jaře. Ovšem do dalších let si semena neuchovají vlastnosti kultivaru – můžeme však vyzkoušet řízkování.

Vyšlechtěna byla řada kultivarů, které kromě typické bílo-žluté kombinace nabízejí přehlídku dalších barev. I v přírodě se úbory řimbaby vyskytují červenavé či růžové, díky šlechtění jsou však větší, intenzivněji zbarvené a mohou být i plněné.