Petúnie jsou vyšlechtěny do oslnivého množství typů a kultivarů. Do jejich rodiny patří i oblíbené surfínie, million bells, které vytváří záplavy květů od počátku léta až do podzimu. Jsou jako stvořené pro pěstování v nádobách na slunných balkónech a terasách. Nové odrůdy jsou i odolnější vůči nepřízni počasí.

Pokud si chcete vypěstovat vlastní sazeničky ze semen, musíte je v teple domova vysít již v únoru. Trocha trpělivosti se však vyplatí – semena, na rozdíl od sazeniček, pořídíte levně v nepřeberném množství odrůd. Můžete vybírat a kombinovat barvy a vzory květů podle přání. A také budete mít jistotu, že rostliny nebudou trpět virovými chorobami – ty se semeny nepřenáší.

Co jsou to peletky?

Semínka petúnií patří mezi nejdrobnější, jaké si vůbec dovedeme představit. Musí jich být deset tisíc, aby dohromady vážila jeden gram. Balení a výsev tak drobounkých semínek by byl obtížný, proto jsou obalena kaolinovým obalem, který je zvětší na kuličku 1-2 mm velkou. S ní se již zachází snáze – semínka totiž musíte vysít v dostatečném rozestupu, rostlinky klíčící a rostoucí těsně vedle sebe se vzájemně utiskují.

Jak postupovat?

  • Peletky vysejte na povrch lehkého substrátu a jemně přitlačte, nezasypávejte je však.
  • V prvních dnech několikrát denně povrch substrátu důkladně roste rozprašovačem na květiny. Peletky nesmí proschnout, potřebují dostatek vláhy, aby praskly a semeno uvolnily. Poté substrát udržujte přiměřeně vlhký, ne přemokřený – to by mohlo podpořit v růstu plísně.
  • Při klíčení petúnie vyžadují teploty nad 20 °C. Postavte je nad topení, nebo na vyhřívací elektrickou dečku, pokud nemáte v místnosti dostatečně vysokou teplotu ve dne i v noci.
  • V prvním týdnu je vhodná i 100% vzdušná vlhkost, kterou zajistí plastový kryt nebo fólie.
  • Poté, co petúnie vyklíčí, je třeba i větrat, jinak budou rostlinky náchylné k nemoci zvané padání klíčních rostlin.

Po dvou týdnech můžete teplotu snížit na 16–18 °C a zajistěte semenáčkům dostatek světla – u jižně orientovaného okna, nebo pomocí fotosytnetické zářivky. Díky světlu a přiměřené teplotě vypěstujete košaté, zdravé sazeničky. Příliš rychlý růst podnícený vyšší teplotou a nedostatek světla vedou k vytahování rostlin a nekvalitním sazenicím. Ovšem ačkoli je intenzivní osvětlení žádoucí, nemělo by být, pokud používáte zářivku, zbytečně dlouhé. Sviťte sazeničkám jen 12 a méně hodin, to podpoří žádoucí pomalý růst a košatost. V dubnu a květnu je pak delší den nebo osvěcování naopak vhodné, podpoří násadu květů.

Přesazování

Poté, co sazeničky po dvou až čtyřech týdnech zesílí a již nemají dostatek prostoru, je opatrně přesaďte do samostatných květináčů nebo kelímků. Kořínky nejsnáze podeberete obyčejnou vidličkou. Jako substrát poslouží kvalitní kompost vylehčený perlitem, nebo substrát pro balkónové rostliny. Pokud máte dostatek prostoru, můžete je sázet rovnou do truhlíků, ve kterých stráví léto. Ven je však nedávejte dříve, než pominou poslední mrazíky – obvykle je to v polovině května. Aby po celé léto krásně kvetly, budou vyžadovat pravidelnou zálivku a hnojení.