Okrasných česneků existuje celá řada druhů. Mezi nejoblíbenější a současně i nejdekorativnější patří Allium giganteum, A. oreophilum, A. atropurpureum, A. aflatunense, A. Christophii, Allium oreophilum, A. multibulbosum a A. hair. Všechny kvetou během jara, květy některých druhů jsou vhodné i k řezu, využívají se do vazeb a k sušení.

Pěstování

Okrasným česnekům se daří se jim ve všech oblastech a na pěstování jsou poměrně nenáročné.

  • Po odkvětu, v době vegetačního klidu, necháváme cibule v zemi, protože česnek je mrazuvzdorný. Pokud je ale na stanovišti už více let, je nutné cibule vyjmout z půdy a roztřídit. Během léta by měly být cibule uloženy v teple a v suchu, aby dostatečně vyzrály.
  • Česneky množíme dceřinými cibulkami nebo semeny.
  • S výsadbou začneme v září do dobře připraveného záhonu, vysazujeme do hloubky 5–10 cm, vždy podle průměru cibule.

Ošetření cibulek

Cibulky vysazujeme vždy do výživné půdy, nejlépe ve skupinkách.

Před výsadbou všech cibulovin je vhodné cibulky namořit. Mezi vhodná mořidla patří například přípravek Lignohumát – humnový, plně rozpustný preparát. Základní surovinou je lignin – tedy látka rostlině vlastní. Lignohumát se využívá nejen jako hnojivo, ale také právě na máčení cibulovin či hlíz před sázením, protože zvyšuje schopnost jejich rychlého zakořenění, příznivě ovlivňuje celkový zdravotní stav rostlin a schopnost přirozeně se bránit proti stresovým faktorům, jakými jsou třeba přeslunění, stín, pozdní mrazíky, přísušek a podobně.

Postup moření je velmi jednoduchý: mořicí kapalinu připravíme z 1l vody a 10ml Lignohumátu. Proti houbovým chorobám je možné do roztoku přidat i fungicidní přípravek. Cibulky v roztoku máčíme 2–4 hodiny, pak je vyjmeme, necháme oschnout a zasadíme.