V pondělí prochází Měsíc znamením Střelce, a zároveň došel do bodu znovuzrození, čili novoluní. Rostliny odpočívají, je ideální doba k řezu, a to především ozdravnému. Nastal nejvhodnější čas pro odstranění všech suchých či nemocných větví, pro zmlazování stromů a keřů, pro preventivní zásahy proti chorobám. Při péči o zdraví dřevin myslete i na prevenci: vyvěste nebo vyčistěte ptačí budky a udržujte krmítko stále plné. Na krmítko však nepatří vánoční cukroví! Cokoli jiného, než jsou neupravená, syrová semena, ořechy, lůj, ovoce a zelenina může ptáčkům vážně ublížit. Komu na zahradě hnízdí ptáci, ten nemá s hmyzími škůdci starosti – většina jich skončí v hladových zobáčcích ptáčat. V noci přebírají štafetu v lovu hmyzu netopýři. S invazí hrabošů pomáhají užovky a lasičky, stavy plzáků mírně snižují ropuchy a ježci.

Setí, sázení a řízkování v teple pokoje

V úterý a ve středu prochází čerstvě přibývající znamením Kozoroha. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny rostlin. Pokojové rostliny rozsazené nebo nařízkované v tento den snáze zakoření. Vysadit můžete i hlízu zázvoru, která v teple brzy vyraší, ozdobí interiér a ještě se časem rozroste, takže ji můžete sklízet. Můžete také vysít pelargonie, ideálně v době kolem západu měsíce – pěstování muškátů ze semínek je sice zdlouhavé, ale výběr odrůd je nepřeberný a radost ze sazeniček vypěstovaných od samého prvopočátku veliká.

Květy ze semínka

V pátek v a v sobotu prochází dorůstající Měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a pečuje především o kvetoucí rostliny, přesto že teď odpočívají. Zkontrolujte, zda nemají žízeň a zda je půda kolem nich dobře zamulčovaná a tudíž chráněná. Dny jsou opět vhodné, ba přímo jako stvořené k výsevu pelargonií - vysévat kvetoucí rostliny ve dnech květu je podle lunární tradice ideální.

Štědrý den

V neděli prochází dorůstající Měsíc znamením Ryb, které připomínají, že pokud v zahradním jezírku zimují ryby, je třeba udržovat otvor v zamrzlé hladině. Led nikdy nesmíte rozbíjet, otřesy a hluk může zimujícím rybám vážně ublížit. Pohodlné je použití topného tělesa s termostatem, které na hladinu umístíte v plováku. Ideální je plovák z polystyrenu, který může být svrchu i částečně překrytý a šetřit tak spotřebu energie. Otvor můžete také obnovovat hrncem s horkou vodou, ale to vyžaduje vaši neustálou přítomnost. Jako doplňkové větrání slouží i suché stonky vodních a bahenních rostlin umístěných na mělčích stupních jezírka, které proto před zimou nestříhejte.

A co tradiční Vánoční kapři? Nezapomínejte, že pokud je zachráníte tím, že je vypustíte do řeky nebo rybníka, čeká je jistá smrt, ovšem jen pomalejší, nežli pod paličkou. A pokud vám záleží na ohleduplném chování ke zvířatům, vyhněte se tradičnímu nákupu živých kaprů z kádí. Tento způsob prodeje je pro ně velmi stresující záležitost, a je zcela zbytečný – přepravovat a prodávat je snazší již zabité, chlazené ryby.