Zakrslé růže jsou mezi ostatními růžemi vcelku novou skupinou. Ne že by se o ně pěstitelé nesnažili již dříve, ale až nyní jsou nově vyšlechtěné rostlinky opravdu odolné a zdravé. Samozřejmě jsou i krásné a efektní – a o to jde především. Můžeme jimi tedy ozdobit balkon, terasu, schodiště nebo jinou plochu, kde nelze sázet přímo do země.

Miniaturní růže se ale výborně uplatní i v zahradě – hodí se do skalek, na okraje záhonků a všude tam, kde chceme rostlinu s kompaktním tvarem a bohatým kvetením. Růže má ráda vzdušné a světlé místo, ale postačí jí půlden slunečního svitu. Pokud je sázíme do volné půdy, staráme se o ně jako o každé jiné růže.

Pěstování v nádobě

Očkovaná růže má hlubší kořeny, proto potřebuje prostornou nádobu. Za minimální hloubku považujeme 40 cm, totéž platí o šířce a délce. Nádoba musí mít spodní odtok a vhodnou misku pod ním, abychom nemuseli zalévat tak často. Moderní velké truhlíky mají zásobníky na vodu a knotovou závlahou, takže je stačí jen kontrolovat. V letních vedrech obecně se nádoby na terasách silně přehřívají, proto je chráníme před sluncem. Mají-li dvojitou stěnu, tím lépe, jinak je ohradíme malým dřevěným plůtkem, jinou dekorací či před ně postavíme další nádoby s rostlinami. Alternativou k očkovaným jsou růže množené řízkováním, které mají menší kořenový bal a fungují i v drobnějších nádobách. Není jich však takový výběr, protože ne každá odrůda je vhodná k zakrslému růstu.

V sezóně růže potřebuje dostatečné zalévání a hnojení, a to plnými minerálními hnojivy na jaře a poté v červenci a v srpnu. Před zimou nádoby izolujeme proti promrznutí, nebo přesuneme na chladné, bezmrazé místo.