Květy konvalinek můžeme získat prakticky v průběhu celého roku. Cyklus rychlení sice začíná na podzim, kdy se ze země vyjímají kořeny. Ale již na jaře je třeba konvalinky připravit. Porost, ze kterého budeme získávat oddenky na rychlení, je nutné hnojit rozleželým hnojem nebo kvalitním kompostem, a to nejlépe právě v době, když konvalinky raší.

Který oddenek vykvete?

První přípravy pro rychlení konvalinek je třeba provést již na podzim. Dříve, než půda zamrzne, vyryjeme ze země jejich kořínky i s balem. Oddenky poté roztřídíme:

  • Oddenky s tenkým koncem vrátíme do půdy – pěkné květy z nich budou až tak za dva roky.
  • Oddenky s kulatějšími tlustšími pupeny dají vykvést krásným květenstvím. Můžeme se o tom přesvědčit tak, že jeden kořínek podélně rozřízneme a pod lupou v něm uvidíme květenství.

Až to budeme dělat podruhé, potřetí… popatnácté, už získáme odhad a cit.

Rychlení konvalinek

  • První rychlení trvá asi 4 týdny – čím blíže je k jaru, tím více se doba rychlení zkracuje. Silnější oddenky zkrátíme na 10 cm a ve svazcích je uložíme ve vlhké rašelině nebo v hoblinách ve studeném sklepě.
  • Rychlit začínáme obvykle po Novém roce. Nastojato vysadíme puky do květináče a zaléváme je jako pokojové květiny 2–3x za týden.
  • Květináč přeneseme do místnosti o teplotě 20–25 °C a zakryjeme ho třeba krabicí do doby, než bude květenství 5–8 cm vysoké.
  • Poté květináč přemístíme na světlo do místnosti s teplotou kolem 18 °C, tady konvalinkám dorostou listy a vykvetou.
  • Odkvetlé rostliny můžeme zasadit zpět do zahrady a za 2–3 roky je znovu použít pro rychlení.

Konvalinky na Vánoce?

Květy konvalinek můžeme mít dokonce už o Vánocích. Postup je však o něco složitější, protože puky musíme před výsadbou nejméně den zahřívat v teplé vodě.

Konvalinky uprostřed horkého léta?

Konvalinkové puky uložené v chladu můžeme rychlit celý rok, v chladničce vydrží i v letních měsících. V tomto případě je již nedržíme ve tmě, ale po přenesení do tepla musíme odstranit tvořící se list, který by květy zadusil.