Někteří evropští zahradníci sakury pomlouvají a tvrdí, že mají nepěkný vzrůst. To ale pouze nepochopili kouzlo těchto jedinečných stromů. Které nejsou nevzhledné, ani když odkvetou. Mají lesklé, zdravé listy a přinášejí do rozpálených ulic stín. Dobře se vyrovnávají se suchem, vydrží zaprášení i exhalace a déšť z nich snadno smyje nečistotu.

Doba jejich květu je pak oslavou krásy a jara – snad žádný strom se květy nedovede obalit tak dokonale, jako sakura. Japonci sakury milují a když rozkvetou, je to pro všechny svátek.

Sakury máme v povědomí jako japonskou třešeň. Specialisté na růžovité rostliny ji nedávno nově zařadili trochu jinam. sakura je podle nich příbuzná s naší střemchou.

Sakura (střemcha) ozdobná (Padus serrulata) je keř nebo strom dosahující výšky až šesti metrů. Podle odrůdy mívá korunu buď:

  • úzce sloupovitou (Amanogawa)
  • převislou (Kiku-shodare-sakura)
  • bujně a vzpřímeně rostoucí (Kanzan)
  • širokou (Hokusai)

Tip: Převislé formy sakur nepotřebují mnoho místa, neměly by však být stíněny vyššími stromy. Koruna „smutečních“ tvarů potřebuje občasnou údržbu, zejména prořezání po odkvětu. Starší větve skloněné k zemi méně kvetou. Jinak stromy upravujeme jen výjimečně, po čase ale potřebují zmladit.

Odrůd je velké množství, výše jmenované jsou u nás nejčastější a léty prověřené.

  • Barva jednoduchých i plných květů je bílá až tmavě růžová.
  • Listy jsou lesklé, zelené, někdy s různě intenzivním bronzovým nádechem.
  • Kvetou v různou dobu, v rozmezí dvou až čtyř týdnů.

Roubování pro sílu a odolnost

Sakury bývají většinou roubované na kmínek třešně ptačí (ptačky) nebo mahalebky obecné. Díky tomu jsou odolnější vůči suchu i dalším nepříznivým vlivům.

Místo, kde se nachází roub, zpravidla mění svůj objem, neboť roub „tloustne“ jinou rychlostí než podnož. Všechny výhony, které vyrůstají pod tímto místem, musíme odstraňovat, jinak strom časem zplaní! Roub jinak dostává od kořene stále méně živin, slábne, přerůstá ho koruna narůstající přímo z podnože, až nakonec uschne.

Tip na výlet

Za krásou sakur nemusíte cestovat až do Japonska. V pražské Botanické zahradě v Troji je japonská zahrada s úctyhodnou sbírkou nejrůznějších sakur. Zkoušejí zde totiž tradiční odrůdy (u nás novinky) z Japonska, aby zjistili, vydrží-li stromy žít v našich podmínkách. Když se osvědčí, je možné uvést je na domácí trh. I když Troja patří k nejteplejším místům v České kotlině a místní zkušenosti nelze brát jako směrodatné pro celou republiku, faktem zůstává, že vydrží-li zde rostliny několik let bez většího poškození, můžeme je zkoušet pěstovat i jinde.

Sakurka

Protože sakury patří do čeledi růžovitých (stejně jako třešeň), můžeme větvičky s květními pupeny rychlit jako barborky (chcete li sakurky). Podle toho, jak blízko mají ke světlu, jsou květy různě intenzivně zabarveny. I když málokdy dosáhnou stejně intenzivní barvy, jakou mívají květy venku, přesto jsou rychlené kytice zajímavým zpestřením nejen pro vánoční stůl.

Pro Receptář Ing. Ivan Dvořák, foto Morguefile.com