Mnoho druhů trav bylo vyšlechtěno, aby byl jejich elegantní vzhled ještě působivější. Můžete vybírat z mnoha velikostí (od nizounkých trsů po dvoumetrové traviny), tvarů i odstínů stébel a listů. Ozdobná často bývají i květenství. Dobře se uplatní i některé původní, v naší přírodě běžně rostoucí druhy, nekonečné možnosti zahradnického tvoření pak nabízejí dekorativní okrasné variety.

Okrasné trávy v zahradě

Trávy mohou vytvářet působivá pozadí jiným rostlinám, doplňovat seskupení dřevin, skalky i vřesoviště, na malých plochách velké solitérní druhy dokonce nahradí keře. Vlhkomilné druhy zase najdou uplatnění v blízkosti jezírka. I samotná skupina různých, vhodně zkombinovaných druhů travin je půvabná i atraktivní, kombinace s několika kvetoucími trvalkami je pak přímo neodolatelná. Okrasné trávy spolu s nenáročnými trvalkami spolutvoří moderní stepní zahrady, stále oblíbenější, barevné a oku lahodící porosty nenáročné na péči.

Pěstování

V nárocích na vláhu se jednotlivé druhy značně liší, podle toho je třeba trávy vysazovat a seskupovat. Až na výjimky bývají mrazuvzdorné, netrpí škůdci ani chorobami. Dobře rostou, pokud jim v sezóně dopřejete hnojivo bohaté na dusík – zvláště velké a mohutné druhy potřebují výživu. Ideální je kopřivový zákvas, který připravíte doma, nic vás nestojí a prospívá nejen rostlinám, ale i půdě.

Trávy nikdy neseřezávejte na podzim. Kromě toho, že byste se připravili o vějíře suchých stébel, která zdobí zahradu i v zimě – zvláště, když je pokryje jinovatka – suchá stébla chrání citlivý střed rostliny před mrazem.

Trávy namnožíte nejsnáze dělením trsů, nejlépe na jaře, ale v případě potřeby i na podzim.

Tipy na oblíbené druhy

Ozdobnice (Miscanthus)

Bujně rostoucí travina, které se dobře daří i na vlhčích místech, pokud má dostatek slunce. Mráz jí nevadí, ale v zimě by kořeny trvale v mokru mít neměla. Miscanthus floridulus dorůstá až třímetrové výšky, Miscanthus sacchariflorus s chocholovitým květenstvím jen o půl metru méně. Oblíbená Miscanthus sinensis je vyšlechtěna i v řadě variet s bíle či žlutě proužkovanými či skvrnitými stébly i listy.

Medyněk (Holcus)

I v naší přírodě rostoucí druh, medyněk měkký, je naprosto nenáročný a snese vlhko i sucho, slunce i stín. Dorůstá kolem 30 cm, zajímavá je jeho panašovaná varieta.

Třtina (Calamagrostis)

Bohaté trsy úzkých listů jsou ozdobné i v pozdním podzimu. Dorůstá výšky až jeden a půl metru, je poměrně vlhkomilná a dává přednost kyselejším půdám. V Evropě roste planě několik druhů, vyšlechtěno je mnoho ozdobných variet.

Kostřava (Festuca)

Kostřavy jsou nižší trávy tvořící kompaktní, bochánkovité trsy a poslouží i jako nenáročné půdopokryvné rostliny. Oblíbené jsou především druhy s šedými a modravými, jakoby stále ojíněnými listy. U kostřavy sivé (Festuce glauca) je v květnu a červnu navíc doplňují zlaté klásky květenství. Kostřavám svědčí sušší a nepříliš výživná písčitá půda a dostatek slunce.

Ostřice (Carex)

Svěže zelená, elegantní travina pěstovaná v mnoha druzích, z nichž nízké tvoří kulovité drny, trsy vysokých dosahují až metrové výšky. Všem vyhovuje spíše vlhké a stinné stanoviště. Ostřice palmová (Carex muskingumensis) je odolná a ozdobná jemnými, hustými listy. Ostřice Grayova (Carex grayi) upoutá především květenstvím a později plodenstvím, která vypadají jako ježaté kuličky.

Pampová tráva (Cortaderia)

Výrazná a mohutná travina, i přes dva metry vysoká, která se uplatňuje jako velmi atraktivní solitér. Ozdobná je jak svými tmavozelenými listy, tak chundelatým, bílým květenstvím (kultivar ‘Rendatleri’ má květní laty růžové). Kortadérie je teplomilná, vyžaduje chráněné, slunné stanoviště a zimě důkladnou ochranu před mrazem. Poslouží například vysoká vrstva spadaného listí. Svědčí jí propustná a výživná půda, přemokření nesnáší především v zimě – za vlhkých zim je vhodné rostlinu izolovat i proti dešti a sněhu. Pokud stébla v polovině nebo dvou třetinách výšky svážete k sobě, budou sama o sobě sloužit jako ochrana a můžete přes ně ještě přehodit „stan“, netkanou textilii a za dešťů i fólii.

Kavyl (Stipa)

Kavyl je známý svým půvabným květenstvím, které jako by sestávalo z dlouhých ochmýřených vlásků. Pochází z jižní Evropy, na několika místech však kavyly planě rostou i u nás, např. v Pouzdřanské stepi na jižní Moravě. Mají rády slunce, nedaří se jim na kyselé půdě.

Dochan neboli vousatec (Pennisetum)

Až metr vysoká travina s hustými, jemnými listy a velmi ozdobnými, chundelatými klásky. Vyžaduje dostatek slunce, vláhy i živin.

Třeslice prostřední (Briza media)

Jemná a přesto velmi dekorativní tráva s fialovým nádechem, jíž vzhled klásků přinesl přízvisko „čmeláčí housky“. Svědčí jí slunné stanoviště s propustnou, na živiny chudou půdou. Dorůstá nejvýše půl metru. Uplatní se i v okenních truhlících, půvabná je sušená – samotná i v různých kombinacích. Zrovna tak jednoletá Briza maxima.