Okrasné trávy zdobí zahradu po celý rok
6. 12. 2014

Okrasné trávy zdobí zahradu po celý rok

Vzdušné vějíře trav dokáží v zahradě divy – zvláště když je rozvlní závan větru. Nevyžadují mnoho péče a zdobí i v zimě. Jsou nejen zelené, ale i zlatavé, purpurové, stříbrné…

Mnoho druhů trav bylo vyšlechtěno, aby byl jejich již beztak elegantní vzhled ještě působivější. Lze vybírat z mnoha velikostí (od nizounkých trsů po dvoumetrové traviny) tvarů trsů i odstínů listů. Ozdobná často bývají i květenství. Dobře se uplatní i některé původní, v naší přírodě běžně rostoucí druhy, nekonečné možnosti zahradnického kouzlení pak nabízejí dekorativní trávy okrasné.

Krása travin na zahradě

Trávy mohou vytvářet působivá pozadí jiným rostlinám, doplňovat seskupení dřevin, skalky i vřesoviště, na malých plochách dokonce nahradit keře. Samotná skupina různých, vhodně zkombinovaných druhů travin může vytvořit skvělý doplněk zahrady a domu. Vlhkomilné druhy zase najdou uplatnění v blízkosti zahradního jezírka.

Pampová tráva (Cortaderia)

Jednoduchá péče

  • Trávy rozmnožujeme na jaře jednoduchým dělením trsů.
  • Seřezáváme je rovněž na jaře, dříve než vyraší.
  • V zimě jsou obvykle ozdobné i po uschnutí, staré listy navíc rostlinu chrání přev vymrznutím.  
  • Choulostivější druhy potřebují v zimě ještě dodatečnou ochranu před mrazem.

Nejoblíbenější druhy okrasných travin

Ozdobnice (Miscanthus)

Bujně rostoucí travina, které se dobře daří i na vlhčích místech. Miscanthus floridulus dorůstá až třímetrové výšky, M. sacchariflorus s chocholovitým květenstvím jen o půl metru méně. M. sinensis je vyšlechtěna i v řadě variet s bíle či žlutě proužkovanými či skvrnitými listy.

Medyněk (Holcus)

I v naší přírodě rostoucí druh, medyněk měkký, je naprosto nenáročný a snese vlhko i sucho, slunce i stín. Dorůstá kolem 30 cm, zajímavá je jeho panašovaná varieta.

Třtina (Calamagrostis)

Bohaté trsy úzkých listů jsou ozdobné i v pozdním podzimu. Dorůstá výšky až jeden a půl metru, je poměrně vlhkomilná a dává přednost kyselejším půdám. V Evropě roste planě několik druhů.

Calamagrostis arundinacea

Ostřice (Carex)

Elegatní travina pěstovaná v mnoha druzích, z nichž nízké tvoří kulovité drny, trsy vysokých dosahují až metrové výšky. Všem vyhovuje spíše vlhké a stinné stanoviště.

Kostřava (Festuca)

Druh Festuce glauca je velmi zajímavý svými kompaktními trsy modravé barvy, které jsou v květnu a červnu navíc doplněny zlatými klásky květenství. Dorůstá kolem 30 cm. Svědčí jí sušší a nepříliš výživná písčitá půda.

Kavylobrovský (Stipa gigantea)

Kavyl je známý svým nezaměnitelným a půvabným květenstvím, které jako by sestávalo z dlouhých ochmýřených vlásků. Pochází z jižní Evropy, na jednom místě však drobnější druh krásného kavylu planě roste i u nás – v Pouzdřanské stepi na Pálavě. Má rád slunce, nedaří se mu na kyselé půdě.

Třeslice prostřední (Briza media)

Jemňounká, i planě rostoucí a přesto velmi okrasná tráva s fialovým nádechem, jíž vzhled klásků přinesl přízvisko „čmeláčí housky“. Svědčí jí slunné stanoviště s propustnou, na živiny chudou půdou. Dorůstá nejvýše půl metru. Uplatní se i v okenních truhlících, půvabná je sušená – samotná i v různých kombinacích. Zrovna tak jednoletá Briza maxima.

Pampová tráva (Cortaderia)

Výrazný a mohutný druh, který se uplatňuje často jako solitér. Ozdobný je jak svými tmavozelenými listy, tak hustým květenstvím. Vyšlechtěno je vícero kultivarů, většina z nich dorůstá dvou až dvou a půl metrové výšky. V zimě potřebuje pampas důkladnou ochranu před mrazem – poslouží například vysoká vrstva spadaného listí zajištěná pletivem. Svědčí mu propustná a výživná půda.

vousatec

Dochan neboli vousatec (Pennisetum)

Až metr vysoká travina s hustými, jemnými listy a velmi ozdobnými, chundelatými klásky. Vyžaduje dostatek slunce, vláhy i živin.

Tráva jako slamněnka

i

Květenství je důležité sklízet v době rozkvětu, aby zůstalo celistvé i po usušení a nerozpadalo se. Nejlépe se suší ve váze bez vody, nebo vodorovně položené na pletivu.

Okrasné i přírodní druhy trav jsou ideálním materiálem do suchých vazeb – jejich květenství neztratí ze své krásy sušením takřka nic.

  • Výraznější dodají vazbám strukturu, drobné traviny je zjemní.
  • Nejvíce uplatnění najdou právě v kombinaci s jinými rostlinami, velmi zajímavé však mohou být i samotné.

Spíše jako sušená nežli živá je známa travina, zvaná pro svůj roztomilý vzhled zaječí ocásek (Lagurus ovatus). Je jednoletá a lze ji vysévat i přímo, ale pokud si ji v březnu předpěstujeme, vykvete mnohem dříve. Podobně se předpěstovává i ječmen hřivnatý (Hordeum jubatum), vousatec smáčknutý (Pennisetum compressum) a vousatec vlnatý (P. villosum). Velmi vděčné jsou v suchém stavu třeslice. Podobné uplatnění však najdou takřka všechny druhy travin.

Pro Receptář Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2017 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS