Okrasné traviny jsou stejně jako keře či květiny nezbytnou složku zahradní kompozice a neměly by chybět v žádné zahradě. Nevyžadují příliš péče a jsou dekorativní po celý rok. Najdete mezi nimi třímetrové obry i nízké polštářovité druhy, jejich rozmanitost a půvab vybízí ke hře s tvary i barvami.

Jak okrasné trávy využít?

Traviny se liší výškou, barvou, tvarem listů, dobou a barvou kvetení.

  • Výborně se hodí jako doplněk smíšených záhonů.
  • Velmi působivé jsou i v samostatných partiích založených právě na výrazné druhové proměnlivosti travin.

V přírodě traviny často rostou spolu s vřesy, vřesovci, janovci a v případě vyšších druhů pak s břízami. Pokud takové přirozeně harmonické společenství založíme i na vlastní zahradě, určitě neuděláme chybu.

Čas, kdy jsou okrasné traviny nejpůsobivější, přichází pozdě v létě a začátkem podzimu, když traviny kvetou. V době, kdy již většina trvalek a keřů odkvetla, to oceníme dvojnásobně. Mnohdy mohutná trvanlivá květenství upoutají už na dálku a jejich estetické působení si nijak nezadá s pestrými barvami květů jiných zahradních rostlin.

Výsadba a pěstování

Nároky travin lze jen obtížně shrnout, protože jsou druh od druhu jiné. Některé vyžadují vlhko a stín, jiné snášejí sucho a prudké slunce. Přesto však při pěstování okrasných travin najdeme několik společných bodů, které je třeba pečlivě dodržovat.

Traviny je nejlepší vysazovat od počátku května do srpna. Vyplatí se vysazovat již pěkně narašené rostliny, a protože většina travin si dává trochu na čas a raší poněkud později, je dobré raději chvíli počkat. Ale i s příliš pozdní výsadbou mohou nastat problémy, protože trávy musí být před příchodem zimy dobře zakořeněné a při podzimní výsadbě hrozí nebezpečí, že kořeny nestihnou dostatečně prorůst a travina pak vymrzává nebo uhnívá.

Při výsadbě bychom měli respektovat původní úroveň půdy v kontejneru a nikdy, zejména v případě trsnatě rostoucích druhů, je nevysazujeme hlouběji. To, že jsme je vysadili příliš hluboko, poznáme i podle toho, že rostlina v půdě takzvaně „sedí“, to znamená, že nepokračuje v prodlužovacím růstu, ani se netvoří nové výhony. Po delší době se někdy rostlina může vzpamatovat a nastartuje růst, jindy však uhnívá.

Podzimní péče

Před příchodem zimy se všichni snažíme mít zahrádku co nejlépe uklizenou a připravenou na dlouhé období vegetačního klidu. Všechny uschlé a odkvetlé stonky květin by měly být odstraněny, ale pozor: u travin je to přesně opačně, vždy je upravujeme až na jaře. Tím, že odstřihneme duté květní stvoly na podzim, totiž otevřeme cestu pro vodu jak z deště, tak ze sněhu a trávy jsou na podzimní a zimní vlhkost velmi choulostivé. Pokud po ostříhání tráva na jaře už nevyraší, není to tím, že by rostlina zmrzla, ale tím, že uhnila. Navíc právě v zimě, kdy je zahrada poněkud prázdná a nezajímavá, jí trsy trav dodávají prostorovost a zvláštní kouzlo, zejména, jsou–li pokryty popraškem sněhu nebo námrazou.