Pro lemování záhonů se hodí druhy kompaktní, odolné a dlouhodobě atraktivní. Rostliny v lemu by neměly převyšovat sousedy za nimi. Při jejich výběru vycházíme nejen ze stylu zahrady, ale i z místa výsadby. Křehkým jednoletkám se bude dařit v klidném koutě u zdi, zatímco podél frekventovaných chodníčků, schodů a trávníku uplatníme trvalky, kterým neublíží občasné sešlápnutí nebo nájezd sekačkou. Rostliny pro okraje záhonů by se měly spokojit jen se základní péčí, měly by růst kompaktně a nevytvářet nevzhledné mezery. Důležité také je, aby se agresivně nerozšiřovaly podzemními výběžky ani semeny.

Pro záhony na slunci

Na slunci se daří bohatě kvetoucím aksamitníkům, nízkým krásenkám nebo tařicovce přímořské. Vyséváme je od konce dubna přímo na stanoviště. Z městských parků známe pásy zářivě rudých kultivarů šalvějí nebo dužnatých echeverií. V teple a dokonce i při delším suchu se zase dobře daří vytrvalé šantě, čistci či rozchodníkovcům.

Okraje záhonů v polostínu

Místo v polostínu vyhovuje barevně rozmanitým dlužichám, časně rašící ostřici vyvýšené ‘Aurea’, kakostům a kontryheli, jehož květenství včas odstraňujeme, aby se nevysemeňoval. Nepřehlédnutelná obruba okolo rybníčku, kde je půda kyprá a vlhká, vznikne z nádherných rodgersií nebo popelivek. Pro pěkné olemování ve stínu se zase hodí bohyšky, různé kapradiny, tlustonitník klasnatý, plicníky nebo rákosík japonský s kaskádami jemných listů.

Zakrslé dřeviny pro lemy záhonů

Z keřů přicházejí v úvahu pouze zakrslé variety – třeba tavolník japonský ‘Little Princess’, vajgélie ‘Piccolo’, či červenolistý kultivar dřišťálu Thunbergova ‘Atropurpurea Nana’.

Okraje jednobarevné, pestré i proměnlivé

Bordury, které jsou součástí pestrého okrasného záhonu, by měly mít sjednocující účinek. Toho dosáhneme nejlépe jedním, maximálně dvěma druhy rostlin, které s výsadbou barevně harmonizují. U daleko nápadnějších kontrastních lemů dbáme na vyváženost: jestliže orámování tvoří purpurové dlužichy, vysadíme do záhonu rostlinu s purpurovými listy apod.

Proměnlivou tvář obrubám propůjčují trvalky s krásným podzimním vybarvením – kakosty, rdesno (Persicaria affinis), pryšce (Euphorbia). Naopak celoroční zeleň přinášejí listy zimostrázu, trávničky přímořské (Armeria maritima), hvozdíků (Dianthus) a levandule.