Afrika a zvláště Kapská oblast už poskytla milovníkům květin mnoho krásných letniček. Osteospermum ecklonis ve své domovině vytváří podle druhu buď téměř metr vysoké keře na vzpřímených stoncích, nebo převislé keřovité útvary s květy velkými až 12 cm. Okvětní lístky jsou pravidelně rozložené kolem nápadně modrofialového středu květu. Stejně jako u mnoha jiných rostlin z Afriky se i u této rostliny květy v noci a při špatném počasí zavírají.

Pěstování

  • U nás květinu pěstujeme jako letničku. Moc hezky vypadá například na okrajích záhonů.
  • Vyžaduje světlé a slunné stanoviště, při nedostatku světla méně kvete.
  • Pro pěstování v nádobách je zásadním předpokladem lehčí a propustný substrát. Rostlina totiž nesnáší jeho dlouhodobé přemokření v pěstební nádobě, kořeny rostlin bez vzduchu pak uhnívají. Proto také této letničce nesvědčí deštivé léto. Zeminu však musíme udržovat vlhkou.
  • Abychom zajistili trvalou násadu květů, rostlinu včas zbavujeme odkvetlých květenství, čímž zabráníme tvorbě semenných váčků. Počítáme také s tím, že některé starší odrůdy kvetou v létě s přestávkou.

V teplých podmínkách přezimování v místnosti nebo skleníku se může objevit molice skleníková, na jaře mšice a svilušky.

Přezimování

Mnohým pěstitelům je líto nechat Osteospermum zmrznout a snaží se rostlině zajistit vhodné podmínky pro přezimování. Pokud se o to chceme pokusit (a mnohým zahrádkářům se to už podařilo), Modroočka seřízneme na podzim rostlinu asi na 30 cm a uložíme ji do světlé chladné místnosti, kde je okolo 10 °C a kde za velmi mírné zálivky přezimuje. Na jaře pak rostliny přesadíme do čerstvé zeminy a umístíme je do teploty kolem 18 °C, při níž naraší nové výhony. V polovině května pak můžeme rostlinu opět vysadit na letní stanoviště. Přezimování rostlin v bytových podmínkách je ovšem problematické. Pokud se to přesto podaří, můžeme si pak rostliny namnožit řízkováním, když odebereme asi 5–7 cm dlouhé vrcholové výhony a necháme je zakořenit.

Modroočko ze semínek

Osteospermum můžeme vypěstovat i ze semen, která vyséváme v únoru až březnu do lehkého substrátu s přídavkem perlitu. Při teplotě kolem 20 °C klíčí 14–21 dní.

Paprskovka, modrooká či kapská kopretina

Pro Osteospermum navrhl botanik Václav Větvička české jméno paprskovka. Méně se vžilo označení tvrdosemeník. Výrazně modrý středový terč květu, typický pro tuto rostlinu, se stal základem pro anglický název Blue–eyed daisy. V překladu modrooká kopretina, jak je také někdy nazývána i u nás. Jiný v češtině používaný název zase připomíná místo původu a zní kapská kopretina.

Odrůdy půvabných barev

Odrůda Astra Pink Yellow má korunní plátky růžovožluté, Tradewinds Pink má korunní plátky růžové, světlající směrem ke středu květu, což vytváří dvoubarevný efekt Tvarem květu jsou zcela výjimečné odrůdy Whirligig, Serenity Bliss a Astra Pink Spoon – jejich květy mají lžičkovité zužující se korunní plátky, které se na koncích rozšiřují Série Serenity, Tradewinds či Astra – každá z nich obsahuje fialové, růžové, bílé či žluté odrůdy.