Pěstování bambusu na zahradě
7. 8. 2014

Pěstování bambusu na zahradě

Bambus je podivuhodná tráva. Až Několik metrů vysoká, se stébly pevnými jako ocel. Ozdobná a velmi půvabná, když její listy šumí ve větru. Ač pochází z orientu, některé druhy můžete pěstovat i venku na zahradě! Jsou mrazuvzdorné a lze je využít pro živé ploty, jako zajímavé solitéry...

První bambusy byly do Evropy dovezeny v devatenáctém století jako rarita. Dnes jsou v jižní Evropě vysazovány celé bambusové háje. U nás se rozmanité druhy těchto bujných rostlin prodávají a větším pěstují teprve v posledních patnácti letech. Prvními zájemci byli obdivovatelé japonských a dalších orientálních zahrad, které se bez listů bambusu neobejdou. Postupně si je ale oblíbili i další, protože bambusy jsou rostlinou se skvělým a rozmanitým využitím v zahradě, velmi rychle rostou, jsou poměrně nenáročné. Naše klimatické podmínky snáší okolo třiceti druhů.

Tajemství bambusového stébla

Vzhled bambusů je jedinečný i díky tomu, že jsou to vlastně zdřevnatělé traviny. Přepážky uvnitř stébel však prozradí, že jsou o stromy nejde. Stébla bambusů jsou však ještě tvrdší, než mnohá dřeva. Pevnost některých druhů je přirovnávána k oceli, proto jsou jejich stébla i vyhledávaným stavebním materiálem, vyrábí se z nich nábytek, ale i nádobí, plavidla, hudební nástroje…

Rozmanitost bambusů

i

Bambusy poskytují také chutnou zeleninu. Jejich šťavnaté mladé výhonky se sklízejí a dále nakládají, dusí nebo pojídají syrové. Chutnají nejen medvídkovi panda...

Existují druhy nizounké, i velikáni dorůstající 30 metrů do výšky. Také průměr stébla se mění od 1cm až do úctyhodných 30 cm. Některé se rozrůstají spíše do výšky, jiné do šířky, vytvářejí porosty různě husté. Podle toho můžete vybírat i ten pravá bambus pro svou zahradu.

 • Bambusy se uplatní jako solitéry (podobně jako keře).
 • vytvářejí husté a rychle rostoucí živé ploty.
 • Harmonicky doplňují zahradní jezírka či fontánky, vytvářejí příjemné zelené zástěny, kdekoli je třeba.

bambus

Jak pěstovat bambus na zahradě?

 • Sazenice se sázejí na jaře, nebo na podzim, do konce září.
 • Připravte jim prostornou jámu, opatřenou na dně drenáží. Bambusy nesnášejí kořeny trvale v mokru, zvláště pak v zimě.
 • Dobře porostou po přihnojení, potřebují zvláště dostatek dusíku.
 • Vybrané druhy zimu obvykle přečkají bez úhony, ale vyžadují před ní zalití a ochranu kořenů – silnou vrstvu slámoy, sena, listí, chvojí.
 • Déletrvající, velmi silné mrazy je někdy poškodit mohou, na jaře však znova obrazí.
 • Z bujně rostoucích bambusů můžete brzy sklízet stébla, která najsou v zahradě i domě mnoho využití – jako opory pro popínavé rostliny, na plůtky, zásněny, treláže, píšťalky....

Tři zajímavé druhy

Phyllostachys bambusoides

 • Jasně zelená, vzpřímená stébla dorůstají do výše 5-7 m.
 • Vyšlechtěny jsou i odrůdy se zlatě zbarvenými stébly, které mohou být navíc zeleně proužkované.
 • Uplatní se jako solitér.

bambus na zahradě

Phyllostachys aureosulcata

 • Do šířky se rozrůstající druh, vhodný na bambusové houštiny na pozadí i do nádob.
 • Tmavě zelená stébla jsou dlouhá až 7 m. Rostou hustě propletená, některá rovně, jiná do oblouků.
 • Odrůdy mohou mít zlatá stébla se zelenými či červenými proužky.
 • Výběžky se snadnou rozrůstají do okolí.

Phyllostachys flexuosa

 • Štíhlá hustá stébla žlutozelené barvy dorůstají 3-5 metrů.
 • Odolný druh, ideální pro živý plot.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

dotaz

(VWPsQNuvW%zk8YSS2nEC1Z4Vj7aPZYTw), 19. 11. 2016, 19:51

Mobu bambus,který pestuji doma v kvetinacich a již dosahuji velké výšky,presadit na zahradu.Nevím tedy přesně,které mám.Vždy to byl dárek.Jsou stále zelene a po celém kmínku mají listy.Děkuji za odpověď.Gurska

Chtěla bych na zahradě založit bambusový hájek...co všechno mám udělat,kde objednat rostliny,které bambusy,kolik stojí, atd..DěkujiBydlím na Jihu Moravy...Mikulov...pod Pálavou./vápenec/.

RE: bambusy

(VWPsQNuBTvuwV-~90dm~eYSx47bO), 8. 3. 2013, 10:38

Dobrý den, osobně mohu doporučit nákup u pana P.Rezla ve Velkých Němčicích, kde také nakupuji. Detail www.bambusarium.cz (viz. kontakt).

Dobrý den , chtěla bych požádat o radu mám bambus Bissetův prvním rokem . Zatím je ještě zazimován ve sklepě v květináči . Kdy bych ho už mohla dát ven a hlavně jakou hlínu mám přisypat do květináče (kde ho chci pěstovat) a zda hnojit - kdy a čím . Děkuji předem za pomoc.

RE: Dotaz

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 25. 3. 2010, 21:09

Dobrý den, tento druh bambusu je poměrně nenáročný, substrát mu vyhovuje mírně kyselý - s příměsí rašeliny, a propustný - můžete jej vylehčit pískem. Je mrazuvzdorný a lze jej pěstovat i celoročně venku (na zimu se raději přikrývá vrstvou listí, slámy, textilií, aby listy neopadaly, i když krátkodobě bez újmy snese i mrazy silné) u nádoby by však bylo nutné izolovat i ji celou proti promrznutí kořenů. Pokud budete bambus pěstovat i nadále v nádobě, měla by být dostatečně hluboká, a od jara do konce léta bude vhodné bambus přihnojovat, neboť živiny v omezeném prostoru rychle vyčerpá. Prospěje mu organické hnojivo s vyšším obsahem dusíku.

dotaz...

(q8Ey9-5nW7a-j-5n5.Au5f5), 7. 8. 2009, 16:57

Dobrý den,
chtěla bych požádat autorku článku J. Martínkovou o radu a upřesnění co se natrhu prodává . V květinářství se v posledních letech vyskytly docela hezky svázané kmínky rostlin, někdy s listy , ale častěji bezlisté, k zakořenění možném ve vodě, prodávají se pod názvem ,, Bambusové výhonky,,. Úzkým , trávovitým cca 10 cm dlouhým listům bambusu tato rostlina neodpovídá. Myslím si, že nás zahradníci matou a to Dracaenou . Děkuji za Váš názor.

RE: dotaz...

(VWPsQNuH0oAjeN4tk7bMQMvaVWR), 13. 5. 2016, 12:11

Dobrý den, prosím o radu, jak pečovat o bambus na zahradě. Listy přes zimu spálil mráz a dosud žádné nové nevyrostly. Stvoly jsou ale zelené. Co mám udělat, aby opět obrazil. Předem děkuji, Pevný

RE: dotaz...

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 10. 8. 2009, 09:26

Dobrý den paní Hlavjenková, máte naprostou pravdu, jde o dracénu. Dříve se prodávala pod rovněž matoucím názvem "lucky bamboo", dnes dokonce bambusové výhonky, vida... Bambusu se opravdu podobá jen vzdáleně, kmínky se navíc často kroutí. Sazenice pravých bambusů se dají zakoupit spíše v zahradnictvích, nežli květinářstvích, zvláště pokud jde o venku pěstované druhy.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2017 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS