Sibiřské kosatce, půvabné a nenáročné

Sibiřské kosatce jsou bezbradkové kosatce, kvetou až po vysokých bradatých kosatcích a pomáhají tak prodloužit kvetení v trvalkové zahradě. Některé kvetení opakují - záleží na kultivaru. U nás kvetou počátkem června. Květy se objevují hromadně na vrcholu listů a vypadají jako by se vznášely nad zahradou. Kosatce z této skupiny mají báječné vlastnosti květiny k řezu. Sibiriky jsou silné, odolné rostliny, které bez problémů odolávají krutým zimám a dokonce i ledovým bouřím. Mezi žádoucí znaky sibiřských kosatců patří spolehlivost jejich kvetení. Květy jsou malé a jemné, podepřené pevnými stonky.

Pěstování

Sibiřské kosatce mají útlé, vztyčené atraktivní šedozelené listy, které si ponechávají svou vertikální formu dlouho po odkvětu. V tomto období mají podobné dekorativní vlastnosti jako travinové trsy. Doporučuje se ponechat je na záhonu až do jara jako mulč, odřežeme je co nejníže až před rašením nových listů.

Sibiřské kosatce vynikají zejména ve skupinách v přírodních partiích zahrady. Dorůstají 130 cm. Mají něžné, drobnější květy, dospělé rostliny vytvářejí bohaté trsy, zakládají mnoho kvetoucích lodyh, které působí dojmem mohutnosti z dálky viditelné.

  • Většina bezbradkových kosatců chce slunné stanoviště a trochu kyselejší půdu.
  • Na rozdíl od bradatých kosatců, které mulčování poškozuje, by měly být sibiřské kosatce mulčovány, např. borovým jehličím nebo mulčovací kůrou.

Japonské kosatce s obřími květy

Japonské kosatce jsou největšími kosatcovými květinami. Byly vyšlechtěny v Japonsku během stovek let trpělivým výběrem variabilních barevných a tvarových znaků. Téměř všichni zahrádkáři, kteří viděli japonské kosatce v květu, je chtějí vyzkoušet. Květy jsou výjimečně velké, až o průměru 25 cm, běžně dosahují průměru 15 až 20 cm. Kvetou bíle, modře, fialově, purpurově nebo růžově v mnoha odstínech, některé jsou různě mramorované nebo žilkované. Květy jsou jednoduché (se třemi spodními okvětními lístky), zdvojené (se šesti) nebo plné (s devíti až dvanácti okvětními lístky).

Pěstování

  • Potřebují slunné stanoviště a zimní kryt.
  • Vyžadují hodně zálivky (1 kbelík na 1 m2 a týden).
  • Potřebují hodně dusíku zjara (poslouží například kopřivový výluh). Špatně vyživované rostliny jsou slaboučké, zatímco dobře živené rostliny vytvoří nádherné trsy rostlin s lodyhami až 130 cm vysokými.

Péče o kosatce

Odkvetlé lodyhy bychom měli ostříhat, aby tvořící se semena neoslabovala rostliny. Rostliny prakticky nemají problémy s chorobami ani se škůdci. Při šlechtění je ale musíme ošetřovat proti zrnokazu, který je schopen zničit všechna semena v semeníku.