„Vyšlechtit novou odrůdu vyžaduje znalosti, zkušenosti a trpělivost. Abyste se prosadili na trhu, potřebujete i pěstitelské zázemí, a musíte šlechtit rostliny nejen vzhledově zajímavé, ale i přijatelně náročné, které budou chopny si na sebe vydělat,“ říká Ing. Olga Plavcová z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (VÚKOZ) v Průhonicích, která stála u zrodu mnoha odrůd pelargonií, které získaly řadu prestižních mezinárodních ocenění. Ta jsou vstupenkou na světový trh, který ovládá jen pár pěstitelských a distribučních velkofirem.

Zajímavosti ze šlechtitelské dílny

Pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) můžete pěstovat jako zelenolistou, hnědolistou nebo také černolistou či zlatolistou.

Všechny odrůdy jsou rané, barvy květů jsou zářivé, květenství velká a doba květu je velmi bohatá od jara až do zámrazu.

  • Zelenolisté odrůdy mají klasické zelené listy s více či méně výraznou hnědou zónou.
  • Hnědolisté odrůdy vynikají velmi dekorativními tmavě hnědými listy s tenkým zeleným okrajem. Právě s tímto typem listů přišli pěstitelé z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví jako první a získali s ním mezinárodní úspěch. Série hnědolitých odrůd se dělí do svou podsérií, Black Velvet (obrázek) a Sandra.
  • Zlatolisté odrůdy patří mezi novinky. Jsou ozdobné nejen květem, ale i listem.
  • Série Rokoko se vyznačuje velmi dekorativními, jasně zelenými listy s výrazným, úzkým, tmavým lemováním.

Výhody první generace

Výhodou rostlin pěstovaných z osiva F1 hybridů, tedy kříženců z první generace, je kompaktní růst, dobrý zdravotní stav a odolnost vůči napadení chorobami i vůči nepřízni počasí.

„Rostliny vypěstované z osiva F1 hybridů můžete samozřejmě množit řízkováním a to i několik sezon. Řízkovanci si zprvu zachovávají všechny vlastnosti rodiče. Po pěti až sedmi množeních však své výhodné vlastnosti postupně ztrácejí“ vysvětluje Ing. Otka Plavcová.

Pelargónie s neobvyklými tvary květů

Mezi páskatými odrůdami se začínají i u nás prosazovat pelargonie s hvězdicovými květy různých barev, také nazývané stelary. Rostliny mají vějířovité či hvězdicovité, jednoduché květy, které obvykle netvoří semena a tedy kvetou velmi dlouho. Podle producentů se jejich názvy liší. Na trhu tak můžeme najdeme série Fireworks (ohňostroje), další pěstitelská firma nabízí sérii Graffiti, jiná sérii Stellar.

Svoji stálou oblibu si stále zachovávají bohatě kvetoucí velkokvěté pelargonie (P. grandiflorum) s jednoduchými až plnými květy. Velmi atraktivní jsou rostliny ze sérií označovanými jako Regals – tedy královské (například německá série Aristo).

Andělské oči, aneb pelargónie jako macešky

Tyto nové hybridy odrůdy Pelargonium crispum, které se u nás také začínají objevovat, jsou často nazývány jako maceškovité pro své drobné květy, které se tvarem i kresbou podobají květům macešek. K dostání je u nás například série Angeleyes (andělské oči - fotografie) drážďanské firmy Elsner.

  • Rostliny hustě obrážejí a svým tvarem se tak dostávají až do mírného převisu. Můžeme je pěstovat v truhlících, miskách i závěsných nádobách.
  • Ve vegetačním období je třeba dbát na to, aby byl substrát stále přiměřeně vlhký.
  • Pokud budeme neustále otrhávat odumřelé květy, bude rostlina nasazovat další poupata.
  • Abychom dosáhli co největšího zkošatění, mladé zakořeněné rostliny několikrát zaštípneme.

Barevné vodopády

Břečťanovité pelargonie (P. peltatum) vytvářejí dlouhé výhony se spoustou květů a používají se tedy především do okenních truhlíků a závěsných nádob, ze kterých splývají v efektním živém barevném vodopádu.

Vyšlechtěny jsou i hybridy, jejichž předností je vytrvalé bohaté kvetení během léta. Lze si vybrat například odrůdy s jednoduchými květy, tenkými listy a dlouhými výhony nebo tučnolisté odrůdy s kratšími výhony s poloplnými nebo plnými květy. K nejvýznamnějším sériím na trhu patří například Ville de Paris, Decora, Cascade, Atlantic, Blizzard, Happy Face a další.