Begonie (Begonia) jsou byliny, u kterých vyrůstá každoročně z vytrvalé hlízy dužnatý stonek. Atraktivní jsou především sytě barevné květy. Ale zajímavá je i barva a vzory listů, které jsou nepravidelně srdčité, mírně chlupaté a většinou na okraji zubaté. Barevná škála u begonií je od sněhově bílé, žluté, oranžové, všech odstínů růžové až k jasně červené a tmavorudé. K dostání jsou i rostliny s dvoubarevným květem. Pouze odstíny modré chybějí.

Jak probudit hlízy?

Získat nové rostliny ze semene je dosti náročné a v bytových podmínkách skoro nemožné. Semínka jsou velmi drobná, v jednom gramu jich může být až
40 000. Jednodušší je koupit hlízy.

  • Hlízy necháme narašit ve vlhkém substrátu.
  • V této fázi je důležitá teplota okolo 20 °C a přiměřená vlhkost.
  • Světlo není nutné a rostliny na ně dáme, až když se objeví mladé výhonky. Pak ovšem již světlo potřebují - při jeho nedostatku výhonky vytahují a rostliny jsou náchylnější k chorobám.

Pestrý truhlík s begóniemi

Při pěstování v truhlících musíme pamatovat, že begonie potřebují dostatek zeminy a tomu musíme přizpůsobit velikost truhlíku. Volíme proto raději širší a hlubší nádoby, které pomaleji vysychají. Na metrový truhlík stačí pět rostlin. Begonie vyžadují dostatečně kyprou, humózní půdu, mírně kyselou, kterou udržujeme stále vlhkou.

Pokud ale chceme mít truhlík plnější, můžeme do mezer vysadit některé pnoucí rostliny s okrasnými listy. Ty většinou nepotřebují tolik světla a navíc narostou během léta i víc jak metr do délky. Vhodné jsou například plektrantus, asparágus, břečťan či letní břečťan (mykania). Tak i na stinné straně domu získáme mohutně narostlý, pestrý a atraktivní truhlík.

  • Protože begonie milují stín, umísťujeme je na severní, případně východní stranu. Stinná místa rozzáří svými nádhernými květy. Na jižní či západní straně trpí nadměrným světlem a teplem.
  • Rostliny poškozují i slabé mrazy, a tak je vysazujeme na venkovní stanoviště až v době, kdy mrazíky nehrozí, to znamená až kolem 20. května. Pro předpěstování je ideální vytápěný skleník nebo alespoň prosklená veranda.
  • Aby rostliny bohatě kvetly, je nutné pravidelné přihnojování od jara do léta plným hnojivem podporujícím kvetení.

Množení

Pokud si chceme rostliny namnožit vegetativně, to znamená částmi rostliny, máme dvě možnosti.

  • Buď odřízneme výhon, až na jeden odstraníme všechny listy a zapíchneme ho mělce do množárenského substrátu. Pokud řízky umístíme na okno, je nutné stínění, hlavně za slunečních dní. Po zakořenění zasadíme rostlinku do květináče a necháme ji dobře prokořenit, nejlépe v teplém pařeništi.
  • Druhá možnost je rozřezání hlíz. Řežeme je tak, aby na každé části byl alespoň jeden výhon. Řezné rány zasypeme dřevěným uhlím a sázíme do propařené zeminy.

Při těchto způsobech množení hrozí přenos hlavně virových chorob a také hnilob. Měli bychom tedy množit pouze zdravé rostliny a nůž během práce dezinfikovat. Přesto ale hrozí nebezpečí uhynutí celé rostliny, a tak se tyto způsoby příliš nedoporučují.