Svým tvarem a charakterem působí převislé jehličnany v zahradách uklidňujícím a dekorativním dojmem. Najdeme mezi nimi druhy, které se stylem hodí jak do staré rozlehlé zahrady u městské vily, tak do minimalistických zahrádek, ale dokonce i do klasické vesnické zahrady. Vybírat můžeme z dřevin vysokých několik metrů nebo naopak pouhých několik desítek centimetrů, s větvemi zcela převislými či pouze polopřevislými, s jehličím v různých tvarech, velikostech, barvách a odstínech, opadavým i neopadavým.

Samostatnou skupinou jsou převislé odrůdy roubované na různě vysoké kmínky „obyčejných“ druhů – takové rostliny pak tvoří rovný kmen bez větví s převislou korunkou. Jsou velice efektní a dnes velmi moderní. Je možné je pěstovat i v nádobách.

Převislé jehličnany vyniknou jako solitéry

Převislé druhy a kultivary jehličnanů patří mezi nejnápadnější rostliny v zahradě, a proto není vhodné je sesazovat do větších skupin, kde by jejich krása a výjimečnost zanikla. Pokud chceme přece jen sesadit více převislých jehličnanů, je vhodné zasadit do menší skupinky pouze rostliny stejného druhu, nebo zvolit například velký převislý, tmavě zbarvený jehličnan jako pozadí a před něj vysadit skupinku menších stromků jiného tvaru či zbarvení. Obvykle však převislé jehličnany nejlépe vyniknou jako solitéry. Menší druhy můžeme vysadit i do skalky.

Péče o převislé jehličnany

Pěstování těchto dřevin není nijak složité, staráme se o ně v podstatě stejně jako o obyčejné druhy jehličnanů, to znamená, že je dostatečně zaléváme až do doby, než se rostliny plně ujmou (v prvním až druhém roce po výsadbě) a hnojíme je hnojivy pro konifery, nejlépe s dlouhodobým působením (pokud není půda dostatečně výživná).

Řez stačí pouze minimální

Regulace bujného růstu řezem a vyštipováním pupenů nebývá u převislých jehličnanů většinou potřebná – zpravidla jsou to rostliny pomaleji rostoucí a svým charakterem si „samoudržují“ tvar i velikost dlouhá léta v rozumných mezích. Jen u zcela převislých druhů bychom měli zaštipovat příliš dlouhé výhony, které se již začínají „rozlézat“ po trávníku nebo mezi ostatní výsadbu ve skalce. Vždy po několika letech bychom také měli prostříhat příliš hustou korunku druhů roubovaných na kmínku a pravidelně odstraňovat uschlé větve.