Za žalostným stavem zeleného koberce obvykle stojí hned několik neblahých faktorů. Běžným sečením se mezi travní stébla dostávají zbytky posečené hmoty, které zaschnou a vytvoří tak nepropustný krunýř, bránící přívodu vody a látek, důležitých pro správný růst. Proto, aby se omezila tvorba této travní plsti, není vhodné často sekat za použití technologie mulčování, kdy je veškerá sečená hmota vracena zpět do trávníku.

Na nepravidelně sečených plochách s vysokým podílem lučních trav to nevadí, pro pěstěné trávníky je to ale nežádoucí. Velký problém představuje mech, který se vyskytuje ve stinných místech a na kyselých půdách. Ten v trávníku roste poměrně agresivně a vytlačíme jej jenom tím, že jej budeme pravidelně odstraňovat. Travní koberec, zarostlý mechem a ještě zaplstěný, často trpí po odtátí sněhu plísní sněžnou, tvořící nevzhledné šedavé povlaky.

Provzdušňování versus vertikutace

K provzdušňování využíváme systém pružných hrabic na otočné hřídeli nebo kleci. Tím, že hrabice zabírají do travního koberce, dochází k vyčesání velkého množství plsti, mechu a jiných nečistot, takže nic nebrání tomu, aby trávník začal zase zdravě a sytě růst. Provzdušňování provádíme v rámci podzimní péče o zelený koberec v průběhu měsíce října.

Vertikutace spočívá ve vertikálním prořezání travního koberce pomocí ostrých rotujících nožů. Tato metoda je velmi vhodná pro místa, kde se vyskytuje těžká jílovitá půda, kde díky prořezání nedojde jen k částečnému pročištění, ale také k odparu přebytečné vody, která je v těžké půdě nadměrně zadržována. Vertikutaci samozřejmě můžeme provádět na všech typech trávníků, zlepšíme tím metabolismus vody a živin. Tuto technologii používáme především v jarním období, na podzim ale prořezávkou nic nezkazíme - některé stroje, dostupné na našem trhu, mají jeden kombinovaný pracovní válec, který obsahuje jak hrabice, tak nože.

Jak vybrat nejvhodnější stroj?

Nejmenší elektrické přístroje jsou malé, lehké, mají záběr kolem 30 cm a při skladování zaberou velmi málo místa. Jejich hnací motor disponuje příkonem kolem 1,2 kW, tělo přístroje je z plastu a v základním vybavení najdeme několikastupňové centrální nastavení pracovní hloubky, dva výměnné válce a sběrací koš, kam jsou vhazovány nečistoty z trávníku.

Větší elektrické kombinované stroje se záběrem kolem 35 cm mají již příkon přes 1,5 kW, mohutnější stavbu a centrální nastavení pracovní hloubky jednoduchým ovládacím kolečkem na přední části stroje.

Benzinové motory jsou u provzdušňovačů zdrojem vysokých pracovních výkonů. Tyto stroje mají již běžně šasi vyrobené z ocelového plechu, kolečka na ložiskách a velký záběr , dosahující šíře až 40 cm. Existují typy, vybavené dvěma pracovními válci, ale jsou i takové, vybavené moderním kombinovaným válcem s noži i pružnými hrabicemi. Spalovací motor, který pohání takovýto stroj, by neměl být v koncepci hobby, protože se předpokládá jeho častější nasazení na velké ploše.

Silné motory kvalitních značek nabídnou jak zdvojenou vložku vzduchového filtru, tak ocelovou vložku válce a valivé uložení klikového hřídele. Výhodou takového motoru je nízká spotřeba paliva a dlouhá životnost.