Mezi květinami se u nás v posledních létech objevují v širokém sortimentu rostliny doslova z celého světa. Často jsou však ze zemí, které mají klima naprosto odlišné od středoevropského (například mírnější mrazy), a rostliny tak u nás mnohdy žijí pouze do doby, než přijde tužší zima; brzy zjistíme, že jsou příliš náročné na péči nebo že jsou náchylné k chorobám. Chceme–li tedy mít jistotu, volíme raději osvědčené druhy.

Koberce drobných kvítků

Floxy (známé také jako plamenky, latinsky Phlox) pocházejí ze Severní Ameriky. Botanických druhů je kolem 80 a z nich bylo vyšlechtěno mnoho set zahradních odrůd. Nízké druhy (plazivé až poléhavé, s výškou 5–30 cm) bývají okrasou skalek, suchých zídek, záhonů s nízkými trvalkami i letničkami, hodí se pro olemování ploch osazených vyššími květinami či některých nižších keřů a uplatnění najdou i při osazování různých nádob a „mini-skalek“ v korýtkách. Plamenkami můžeme vkusně zaplnit i některá nevzhledná místa zahrady, která by jinak potřebovala náročnější rekultivaci – například příliš kamenité záhony či plochy, kam byla při stavbě nebo rekonstrukci domu provizorně navážena suť, která tam zůstane již navždy, jak to často bývá.

Pěstování plamenek je snadné

Většina nízkých druhů plamenek je na pěstování velice nenáročná

  • Nejlépe rostou v hlinitopísčité propustné půdě s dobrou drenáží, nevyžadují mnoho živin.
  • Mají rády slunné až mírně stinné stanoviště.
  • Po odkvětu je dobré floxy sestřihnout, aby se trsy zahustily novými výhony. Pokud to neuděláme, kompaktní polštáře začnou postupně od středu prosychat a rostliny během několika let zcela ztratí svou původní krásu.
  • Floxy množíme řízkováním do písku během června či července či dělením větších trsů.

Květiny zakryjí rumiště

Nízkým plamenkám se bude dařit i na záhonech plných různých zbytků cihel, kamení a betonu. Rostliny zde brzy vytvoří rozsáhlé koberce, jež nevzhledné rumiště zcela překryjí a vytvoří z něj místo, které bude chloubou zahrady.

Vyšší floxy na záhony

V této skupině najdeme i krásné vyšší květiny vhodné pro trvalkové záhony či jako kvetoucí doplněk sesadeb dřevin, využít je můžeme i k řezu. Většina vysokých zahradních floxů jsou kultivary plamenky latnaté (Phlox paniculata), žijící ve světlých a vlhkých lesích Severní Ameriky. Z toho vyplývají i jejich nároky na pěstování – nejlépe se jim daří na světlém, až polostinném stanovišti s vlhčí (ne však trvale mokrou), výživnou půdou. Jednotlivé kultivary se velmi liší jak výškou (asi od 50 do 140 cm), tak stavbou, velikostí a barvou květů (různá květenství, květy s hladkými okraji i s různě zubatými a střapatými, v barvách bílé, růžové, červené až téměř fialové, v různých odstínech, jednobarevné i vícebarevné) i s různou dobou kvetení (od června do září).